Як НЕ варто завершувати грудне годування


Photo: особистий архів Інна Гордубей

? На жаль, непоодинокі випадки, коли мама приймає рішення закінчувати годування грудьми, то отримує від оточуючих безліч цілком суперечливих порад.

? Яких же рекомендацій не слід дотримуватися? Розповімо про найпоширеніші, які можуть надати найбільший вплив на здоров’я матері та психологічний стан дитини ?

  •  ? Використовувати для припинення лактації фармакологічні препарати. Ці препарати можуть запобігти або пригнічувати лактацію в перші дні та тижні після пологів в дуже серйозних ситуаціях, але не призначені для фізіологічного завершення годування. Діють вони на пролактин, рівень якого в нормі поступово знижується після 3 місяців годування, тому після цього терміну вже, швидше за все, буде неефективним для зниження кількості молока. А іноді на великих термінах лактації, після року, діє парадоксально – не знижує, а напроти, збільшує виробництво молока, і тоді мама, яка вже відлучила дитину, може потрапити в біду. Крім того, такі препарати призначені для лікування дуже серйозних захворювань й мають досить важкі побічні дії, частота яких занадто велика для того, щоб ризикувати без вагомих підстав. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує закінчувати лактацію фізіологічними методами.
  •  ? Перетягувати (перев’язувати) груди. На жаль, ще досі можна почути цю варварську рекомендацію з тих часів, коли люди не розуміли анатомії та фізіології молочної залози. Перетягування грудей не зменшить кількості молока, що виробляється, але стискає тканини та порушує крово- й лімфообіг, що призводить до дуже великого ризику травмування тканин та їх запалення з відповідними наслідками.
  • Мазати груди гіркими, гидкими та/або подразнюючими речовинами, а також лякати дитину, розфарбовуючи груди зеленкою чи іншими фарбуючими речовинами (або закриваючи соски ще чимось гіршим, як от щітками чи шматочками хутра, або заклеюючи пластирем). Мало того, що все це може подразнити ніжну шкіру грудей, сосків та ареоли або слизову оболонку рота дитини, яка спробує «дивну» грудь на смак, та призвести до дерматиту, хімічному опіку або екземи. Більш серйозними є психологічні наслідки таких дій для малюка, для якого груди – ця найдорожча та приємна частина життя, можуть раптом стати «хворими, зіпсованими» чи страшними. Такі дії часто викликають велику тривожність у дітей, підрив довіри та сумніви в безпеці їхнього життя. Маленьким дітям переживати такі почуття часто не під силу, що також може мати тривалі наслідки в подальшому житті та формуванні сталої психіки дитини.
  • Їхати від дитини на кілька днів чи довше, у надії, що за цей час молоко «зникне», а дитина «забуде» про груди. Але під час розлуки може не тільки постраждати здоров’я грудей, адже їх раптово ніхто не спорожняє (до того ж спорожнення НЕ дитиною не настільки ефективне), що часто закінчується лактостазом або маститом ще в поїздці. Але основна частка несення відповідальності за ці дії все ж лягає на дитину, яка разом залишається не тільки без молока, грудного вигодовування як частини відносин і способу заспокоїтися, але й без мами, підтримки та розради якої малюк позбавляється в цей час, через що переживає глибокий й серйозний стрес. Ці переживання далеко не завжди очевидні оточуючим, навіть тим рідним, з якими залишається дитина і які її дуже люблять. Малюк залишається зі своїми переживаннями сам, а до нових способів впоратися з цими переживаннями ще не дозрів.

❤️ Найкращим, найнадійнішим, спокійним і безпечним для здоров’я мами і дитини та їх психологічної рівноваги є поступове, м’яке та дбайливе тривале скорочення годувань протягом декількох місяців або навіть років.

? І пам’ятаємо, що ВООЗ рекомендує продовжувати грудне вигодовування протягом 2 років і більше, поки це необхідно матері та дитині.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування

 

Всім мамам, хто задумовується про завершення грудного вигодовування, раджу до перегляду наш вебінар «Грудне вигодовування – курс на завершення», авторка –  консультантка з грудного вигодовування та дитячогоу сну Тетяна Сологуб.