Чи можна повернути втрачене молоко?


Photo: Oksana Shufrych

? Далеко не завжди, на жаль, мамам вдається впоратися з труднощами налагодження грудного вигодовування. І навіть при великому бажанні деякі жінки змушені передчасно закінчити годувати грудьми. Дуже часто причини, що змушують це зробити – об’єктивно не обґрунтовані та базуються не на небажанні жінки годувати, а пов’язані з недостатньою підтримкою ГВ з боку суспільства, рідних та медичних працівників. Але зараз я хочу поговорити про можливості, про які чомусь мало відомо – адже молоко і грудне вигодовування можна повернути! У тваринному світі такі ситуації досить широко поширені, а ось про людей, які відновили перервану або завершену лактацію – не часто можна почути. Тим часом, в цьому люди мало відрізняються від інших ссавців, адже лактація в основному в них побудована на тих самих принципах та керується такими ж гормонами.

З чого ж почати мамі, яка з якоїсь причини вже завершила грудне вигодовування, але хоче повернути та продовжити його?

? Перше й найголовніше – заручитися якісної підтримкою та грамотною інформацією! Навіть одна людина, яка буде розуміти мамине прагнення, воно не буде здаватися їй диким або дивним – вже скарб та велика опора! Тому що повернення грудного вигодовування в більшості випадків – це досить об’ємна і не завжди проста робота, на цьому шляху можуть зустрічатися підйоми й удачі, але також і періоди, коли важко, здається, що нічого не виходить та все занадто складно, щоб продовжувати. Таку підтримку одночасно з наданням грамотної інформації може надати консультантка з грудного вигодовування. Часто хорошу підтримку можуть надати рідні, подруги, і навіть далекі від вас мами в мережі, які розуміють важливість грудного вигодовування, які підставлять своє плече допомоги, коли важко. Також потрібно розуміти, що процес релактації займе якийсь час, а в цей час буде важко займатися чимось іншим. Фактично, це дуже схоже на післяпологовий період, коли мама з дитиною знайомляться один з одним, відновлюються після пологів та налагоджують грудне вигодовування, що займає зазвичай кілька тижнів (оптимально й традиційно післяпологовий період триває 6 тижнів). В цей час дуже бажано, наскільки це можливо, делегувати інші свої обов’язки, розвантажити від справ по дому, провести «інвентаризацію» пріоритетів та важливості своєї присутності в якихось нібито обов’язкових заходах і турботах, а також запастися ресурсами, фізичними (на кшталт допомоги з господарських справ) та психологічними (настрій, підтримка, інформація, а також заняття, що  розслаблюють та додають радості та задоволення, якими ви можете займатися без відриву від контакту з дитиною).

? Друге – саме роботу з відновлення грудного вигодовування можна поділити на дві великі частини, рівноцінні за важливістю:

  • ? Підвищення лактації, тобто кількості молока (іноді цю роботу доводиться починати майже з нуля)
  • ? Та повернення, власне, грудного вигодовування, тобто бажання дитини смоктати груди.

? Я б, зі своїм досвідом допомоги мамам у релактаціі, напевно, змінила місцями ці пункти. Починати майже завжди раджу з повернення дитини до грудей, з контакту між мамою і дитиною, їх близькості й прив’язаності, щоб повернулося її бажання смоктати груди, розуміння, для чого в її житті існують мамині груди. А груди ж не тільки і не стільки для молока! Цілий світ для немовляти полягає в маминих грудях! Це й про спокій, захищеність та безпеку, про мирний сон та радість спілкування, про розвиток та задоволення простих дитячих потреб в теплі, питті, знеболенні і навіть про допомогу зі звичайними дитячими труднощами – фізіологічними відправленнями. Але – для чого б дитина не хотіла смоктати груди, природа так придумала, що вона при цьому повинна отримувати молоко. Тому будь-яке смоктання грудей малюком для тіла мами – це стимуляція грудей та запит на вироблення молока. Тому, якщо дитина почне смоктати груди, наша друга частина роботи по поверненню молока значно полегшиться та прискориться.

Як це зробити?

? Головна умова, яка допоможе – це якомога триваліший за часом та якомога повніший фізичний контакт. В ідеалі цей час має нагадувати малюкові час, проведений в теплі та безпеці, коли він ще жив всередині – де мама завжди, скрізь і постійно поруч. Найкращим чином цьому сприяє постійний контакт «шкіра-до-шкірі», коли малюк лежить животиком на мамі, а мама при цьому зручно розташувалася в «гніздечку», де їй приємно та тепло, її тіло розслаблене. Мама відпочиває, а дитина насолоджується близькістю з мамою, яка дає відчуття безпеки, що сприяє прояву інстинктивної поведінки, та дає, власне, бажання шукати, знайти і смоктати груди. Стук маминого серця, її подих і запах, мамин голос та тепло … Як не захотіти отримати більше? Тут дуже важливо не поспішати, не наполягати, тим більше не змушувати, просто любити, обіймати, гладити, розмовляти, радіти та насолоджуватися один одним … І чекати. Коли стане помітним бажання шукати груди, тим більше якщо дитина стане робити це наполегливо – саме час почати пропонувати груди та хвалити буквально за кожен рух до неї. Малюк почав повзти, повернув голову до грудей, понюхав, лизнув, взяв груди та зробив один рух язичком і губами? Чудово! Який молодець! Ця частина роботи – чиста мамина творчість і чуйність до дитини та її потреб.

? Дуже допомагають в цей період різні способи заспокоєння, які нагадують дитині її внутрішньоутробне життя – «білий шум», колисання, танці в обнімку, носіння в слінгу, спільний сон та спільна ванна … І дуже бажано виключити або зменшити різноманітні стреси та хвилювання як для мами , так для дитини.

Photo: Oksana Shufrych

Друга частина нашої роботи полягатиме в стимуляції вироблення молока.

? Її швидкість та успішність залежать від багатьох обставин, в першу чергу – від віку дитини, здатності мами продукувати молоко і часу відсутності ГВ. Тут найкраще працюють звичайні методи для збільшення кількості молока – часта стимуляція грудей смоктанням й/або зціджування. Спочатку ми одночасно з зусиллями по відновленню контакту з дитиною починаємо регулярні зціджування. Потім, коли малюк візьме груди та почне регулярно смоктати – він краще простимулює груди, але, швидше за все, перший час ще знадобляться додаткові зціджування, допоки груди зможуть пристосуватися до підвищеного запиту. Дуже важливо не скасовувати різко суміш, діяти не через «буде голодний – візьме груди», а діяти через любов. І робити це краще за допомогою консультантки з грудному вигодовування, під ретельним контролем ознак достатнього отримання дитиною харчування, тут багато нюансів, які навіть в об’ємній статті не перерахувати. Нашими помічниками тут ще будуть альтернативні методи годування дитини, без використання пляшки, а потім ще – м’яка, але наполеглива робота над відновленням ефективного смоктання.

? Як бачимо, робота має бути велика. Але я не знаю більш вдячної роботи! Як би не склалася ваша дорога до повернення дитини до грудей, при будь-якій ступені відновлення кількості молока – все, що ви зробите для цього – допоможе вам зробити ваші відносини з дитиною більш близькими! Такими маленькими кроками починається великий шлях до вашої великої взаємної любові ❤ На цьому шляху будуть злети та падіння, дні й навіть цілі тижні стояння на місці, коли начебто нічого не відбувається і навіть – кроки назад, й може, не один. Важливо не опускати руки і розуміти, що завжди ця робота над відносинами не лінійна. Але все буде при достатній завзятості та наявності ресурсів для її продовження, в першу чергу – підтримки.

? Бажаю успіху всім, хто думає про цей шлях!

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування