Як м’яко відмінити користування пустушкою?


Photo: Oksana Shufrych

Про ризики використання пустушки (соски/дурника) у догляді за дитиною я недавно писала. Й отримала дуже багато питань від мам, які з якихось причин давали пустушку та, на жаль, зіткнулися з наслідками. Головне з цих питань таке: «А якщо пустушка вже є, то як без стресу для дитини від неї позбутися?».

Відповідь на це запитання проста і непроста одночасно. Як завжди, багато що залежить від обставин, причин використання пустушки, віку дитини, тривалості використання та того, як саме дитина до неї ставиться. Постараюся допомогти вам розібратися у всьому.

З чого ж почати? Можна почати хоча б з того, щоб спостерігати за собою та фіксувати – коли й чому хочеться дати малюкові соску. А потім потроху вчитися розуміти, як та якими діями можна замінити звичне.

Звичайно ж, найпростіший та найбільш логічний спосіб позбутися від соски або хоча б скоротити користування нею – це просто давати груди тоді, коли рука тягнеться до пустушки. Адже дитина хоче смоктати? Смоктання задовольняє практично всі потреби немовляти, особливо якщо воно ще маленьке. Ось нехай й смокче те, що надала йому природа для цієї мети. Якщо дитина ще зовсім мала (приблизно до 2 місяців), то найчастіше від дурника можна позбутися просто в один день – щоразу пропонуючи груди тоді, коли раніше давали соску. Якщо дитина вже старша та дуже звикла до пустушки, то рідше виходить так вдало забрати в один день, і необхідно діяти м’якше, поступово скорочуючи використання. Зазвичай починати це краще виходить навколо снів та уві сні, коли в малюка більше проявляється інстинктивна поведінка. Пропонувати груди потрібно м’яко, без тиску та особливої наполегливості. Не вийшло зараз – нічого страшного, спробуємо пізніше. Поки заспокоїти пустушкою, а потім знову спробувати замінити її на груди. Також добре працює, якщо для початку пустушку дати, а як тільки малюк заспокоїться, обережно забирати. При найменших ознаках занепокоєння дати груди або повернути пустишку- так, щоб малюк залишався весь час більш-менш спокійним, йому не треба було б хвилюватися, просити та вимагати пустушку, а її смоктання не перетворювалося в надцінність. Таким чином, поступове зменшення використання пустушки та її відміна займає якийсь час, зазвичай, при достатній мотивації та впевненості – приблизно тиждень-два йде на цю роботу.

Багато хто з батьків дає соску, тому що хоче заспокоїти дитину. Мабуть, це головна причина її використання. Тоді можна дізнатися про інші способи заспокоєння – наприклад, легке колисання на руках, на фітболі (великому гімнастичному м’ячі), просто взяти на руки, погладжування по спинці або легкий масаж, носіння в слінгу, викладання дитини на маму в контакті «шкіра-до-шкіри» або навіть прийняття спільної ванни … Дуже ефективно буває використання так званого «білого шуму», тобто звуків, що нагадують малюкові ті, які він чув ще всередині маминого тіла. Це може бути все, що завгодно – від звичайного маминого «шипіння» або «ч-ч-ч» («ш-ш-ш»), до використання фена, кухонної витяжки, працюючих інших приладів або спеціальних шумів в youtube (природні шуми, спокійна медитативна чи релаксуюча музика …) або додатках у смартфоні. А іноді допомагає змінити обставини, вийти в іншу кімнату, вимкнути/ввімкнути світло, вийти на вулицю або на балкон. Добре працюють для заспокоєння зміна пози (наприклад, «тигр на гілці»). Або дати дитину заспокоїти іншому члену сім’ї, більш спокійному 🙂 Подумайте, що може підійти саме вашій дитині та саме в цей день.

Photo: Oksana Shufrych

Важливо пробувати різні способи та їх поєднання, змінювати їх, діяти з максимальними спокоєм та впевненістю, на які ви тільки здатні в умовах, коли ваша дитина плаче. Та звичайно ж, важливо намагатися не доводити до сильного занепокоєння й плачу, реагувати на перші ознаки зміни настрою малюка, тому що, коли дитина надто засмучена, вона менше здатна пробувати нові способи заспокоєння та в цілому співпрацювати. Якщо так вийшло, що малюк вже сильно нервує, хвилюється та не згоден ні на що, крім звичного способу заспокоєння, то краще буде дати йому таку можливість, а коли він заспокоїться, знову пробувати замінити пустушку на груди.

Важливо пам’ятати, що краще заспокоювати дитину в контакті з людьми, а не окремо (наприклад, заколисати на ручках краще, ніж у візочку, хоча іноді всі засоби добрі, коли вони працюють). Завжди краще діяти не через опір, а навпаки – через любов та заспокоєння. Вірте в себе та в те, що мама – найважливіша для малюка, вона дитину завжди заспокоїть краще, ніж будь-який предмет, яким б прекрасним та дорогим він не був.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування