Міф про ГВ №7: «У 3 місяці дитині перестало вистачати молока, їй треба вже більше»


Photo: Oksana Shufrych

Всі, хто давно мене знають, в курсі, наскільки я люблю тему МІФІВ про грудне вигодовування. Тому я задумала написати цикл статей про це. Задумано – зроблено!

? Отже, міф 7: «У 3 місяці дитині перестало вистачати молока, їй треба вже більше».

Факти:

? Здавалося б, логічно думати, що чим більше дитина, тим більше їжі їй потрібно. Але працює все не так. По-перше, що менше дитина, то вища швидкість зростання, й на одиницю ваги їй необхідно більше енергії для росту та розвитку. По-друге, що більше зростає дитина, то менше відношення площі поверхні її тіла до ваги, отже, дедалі менше енергії потрібно для підтримки температури тіла. Також швидкість метаболізму зі зростанням та розвитком зменшується, отже, потрібно відносно менше поживних речовин на одиницю маси. Тому дослідження доводять, що добове споживання молока немовлятами спочатку швидко зростає протягом перших 3-4 тижнів, а потім залишається на відносно стабільному рівні від 1 до 6 місяців (причому розкид добової потреби коливається в дуже широких межах – приблизно від 440 мл до більш ніж 1200 мл, із середнім значенням близько 800 мл на добу). А якби потреба в молоці тільки зростала з віком, то у рік дітям потрібно було б приблизно відро їжі ? Стільки не їдять навіть дорослі ?

 Чому ж так часто ми чуємо, що 2-3 місячному малюкові «перестало вистачати, тому що його потреби зростають, а виробництво молока відстає»?

? Тому що, по-перше, на превеликий жаль, досі переносять норми штучного вигодовування на дітей на грудному вигодовуванні ☹️ У дітей на штучному вигодовуванні закономірно збільшуються проміжки між годуваннями, тому суттєво збільшуються порції (нерідко об’єм молока досягає 200-250 мл за раз!). А інші потреби у смоктанні задовольняються за допомогою пустушки. У немовлят на грудному вигодовуванні тим часом майже не змінюється ритм годувань, хоча, звичайно ж, дещо скорочується їх частота й вони стають неоднаковими – під час неспання більш короткі, а навколо снів – більш спокійні та тривалі. Тому, хоч об’єм молока при кожному прикладанні до грудей і дещо збільшується, проте залишається значно меншим, ніж у малюків на штучному вигодовуванні (приблизно 100-150 мл за раз) та лишається приблизно однаковим, що в 1 місяць, що в 6.

? А по-друге, тому що десь від місяця відбувається кілька значущих подій:

  • ?«Дозріває лактація» – тобто відбувається зміна способу регуляції лактації від гормональної (залежної від післяпологових гормонів у жінки), коли вироблення молока залежить від високого післяпологового рівня гормону пролактину, груди майже завжди налиті, молоко тече майже відразу та швидко, до аутокринної регуляції – коли рівень пролактину в крові поступово падає, повертаючись до 3-6 місяців після пологів до практично довагітного рівня, і кількість молока вже безпосередньо залежить від якості смоктання дитини та спорожнення грудей. У цей момент (а майже завжди це відбувається досить різко, протягом декількох днів) груди стають м’якими майже завжди, молоко може накопичитися тільки при досить довгій перерві, та приходить припливами прямо під час смоктання, причому для того, щоб приплив викликати, дитині треба спочатку добре посмоктати груди. І ось тут наздоганяють наслідки неоптимальної організації грудного вигодовування з перших тижнів життя – рідкі годування, не ефективне прикладання до грудей, використання пустушки, пляшки та інших замінників материнських грудей… Тобто виходить, що потреби дитини в молоці залишаються такими ж, але груди вже не отримують достатньо стимуляції для утримання виробництва молока на колишньому рівні, кількість молока скорочується. Якщо ви думаєте, що з вами сталася саме така ситуація, телефонуйте на нашу Гарячу лінію, наші консультантки з ГВ допоможуть і розібратися, і налагодити лактацію!
  • ?⁠ Дитина росте, розвивається, багато чого вчиться, ще більше прагне дізнатися, цікавиться світом та щосили прагне вивчити все, що її оточує. Тому сильно змінюється не лише вага та зріст малюка, але й поведінка під грудьми. Про вікові зміни поведінки біля грудей я писала статтю раніше. На жаль, багато людей не знають про те, що зазвичай малюки з віком інакше спілкуються зі світом та мамою, налагоджують інші відносини з грудьми, і ці відносини постійно змінюються. Через незнання часто сприймають ці відносини, що змінилися, за «стало мало молока, малюк вередує біля грудей, бо йому не тече». Іноді дехто навіть може згорнути з цієї причини годування грудьми! Звичайно, у віці 2-4 місяці може статися і справжній страйк біля грудей, але майже ніколи така ситуація не пов’язана з кількістю молока, а має інші причини.

? Тому можу порекомендувати, якщо вам раптом здається, що дитині перестало вистачати молока, то спочатку переконайтеся, чи це так. А якщо сумніви залишаються – звертайтесь! Постараємося вам допомогти ?

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

Normal Human Lactation: closing the gap. Melinda Boss et al. 2018

Volume and Frequency of Breastfeedings and Fat Content of Breast Milk Throughout the Day,  Jacqueline C. Kent et al. 2006