Міф про ГВ №5: «Треба розробляти груди, відкривати протоки, коли приходить молоко»


Food фото создан(а) javi_indy - ru.freepik.com

Photo: freepik.com

? Всі, хто давно мене знають, в курсі, наскільки я люблю тему МІФІВ про грудне вигодовування. Тому я задумала написати цикл статей про це. Задумано – зроблено!

? Отже, міф 5: «Треба розробляти груди, відкривати протоки, коли приходить молоко».

Факти:

? «Як згадаю – так здригнуся», «Легше було б ще раз народити», «Я втратила свідомість від болю» – такими словами найчастіше мами розповідають про страшні процедури, які вони пережили в пологових будинках через кілька днів після пологів, коли приходить молоко.

Невже так необхідні такі жорсткі, болісні процедури?

«Звичайно, необхідні, інакше не прийде молоко або його буде мало, а ще й станеться мастит!» – повторюють за тими працівниками пологових будинків «масажистки» вдома та «турботливі» родичі.

«Ні! Не тільки не потрібні, але й небезпечні та ризиковані для здоров’я грудей!» – відповідають консультантки з грудного вигодовування та грамотні, сучасні доказові лікарі. Звичайно ж, природа подбала про те, щоб молоко прийшло до всіх жінок, що народили, це забезпечується за рахунок особливого настрою гормональної системи після пологів та відділення плаценти. Кілька днів після пологів (3-6) в грудях утворюється молозиво, а потім настає прихід молока. І звичайно ж, організм забезпечить вихід цьому молоку за допомогою гормону окситоцину, а протоки готові ще задовго до пологів, під час вагітності вони розвиваються до необхідного стану. Але окситоцин працює краще в умовах, коли жінка добре себе почуває – їй тепло, зручно, комфортно, вона вживає достатньо рідини, сита та спокійна, і – коли нічого не болить! При болю виділяються гормони стресу – адреналін, норадреналін, кортизол, які є антагоністами окситоцину та ускладнюють його роботу. Тобто, якщо робити жінці боляче, то виділення молока зменшується, іноді – зовсім припиняється.

? У той же час, жіночі груди – дуже ніжний орган, з делікатними тканинами, і до них неприпустимо застосування сили, тиску, вичавлювання, сильного й жорсткого болісного масажу. Такі дії характерні для насильства (за фактом, те, що описують жінки, ним і є!). При цьому ушкоджуються тканини, викликаються набряки, які звужують протоки та ускладнюють вихід молока з грудей, що закономірно призводить до їх поганого спорожнення та, як наслідок – запалення ушкоджених тканин і маститу. Тобто все з точністю до навпаки – не відсутність «розробляння» грудей призводить до маститу, а жорсткі дії закінчуються ним. Також сильні фізичні дії по відношенню до грудей можуть мати й серйозні довготермінові наслідки.

? А хто ж «розробить» груди? Дитина! Той час, який витрачається, поки жінка та її помічники «займаються грудьми», можна набагато продуктивніше витратити на навчання дитини ефективному та частому смоктанню. Що робити під час приходу молока, я писала раніше, ось тут.

 Не дозволяйте нікому заподіювати шкоду здоров’ю ваших грудей, і навпаки – пускайте до ваших грудей немовля якомога частіше – і все налагодиться приблизно протягом доби само собою!

? Якщо ж вам необхідна допомога – телефонуйте на нашу Гарячу лінію!

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

Документ ВООЗ «Мастит. Причины и ведение», 2000, Женева

Academy of Breastfeeding Medicine Clinical Protocol #4: Mastitis, Revised March 2014