Міф про ГВ №1: «Від годування псується форма грудей»


Photo: Володимир Твердохліб

? Всі, хто давно мене знають, в курсі, наскільки я люблю тему МІФІВ про грудне вигодовування. Тому я задумала написати цикл статей про це. Задумано – зроблено!

? Отже, міф 1: «Від годування псується форма грудей»

? Факти:

Дослідження доводять, що то, як ВИГЛЯДАЮТЬ ГРУДИ, рівень їх опущення, залежить від багатьох чинників:

  • вік. З віком всі тканини тіла змінюються, й тканини грудей не виняток. Під впливом сили тяжіння та фізіологічних вікових змін в тканинах (після 25-30 років починаються дегенеративні зміни в структурі та кількості колагенових й еластинових волокон, зміни в тонусі та пружності м’язів, розлади мікроциркуляції крові і, відповідно, порушення кровообігу та трофіки тканин (в т .ч. грудей), що за часом збігається в більшості випадків з народженням дітей та їх годуванням, звідки, власне, й бере початок міф про те, що від годування псується груди). Зрозуміло, всі ці зміни дуже індивідуальні та нелінійні.
  • сам факт вагітності та їх кількість. Під час вагітності під дією гормонів відбуваються істотні зміни молочних залоз – груди ростуть, збільшується кількість залозистих клітин (а кількість жирових зменшується), вони змінюються в якості – дозрівають, збільшується кількість кровоносних судин та міжклітинної рідини, що призводить до збільшення розміру грудей та її ваги , змінюються властивості шкіри, що все разом може привести й до розтяжок. Ці зміни в деякій мірі зворотні, але встигають вплинути на зовнішній вигляд грудей, розтягнення та обвисання шкіри. Кожна нова вагітність також додає до наявних змін нові.
  • різкі зміни ваги (в обидві сторони). Як різкий набір ваги, так й велике зниження ваги за короткий період часу дуже відображаються на стані грудей та її шкіри і сприяють її обвисанню.
  • розмір грудей до вагітності. Великий ІМТ та розмір чашок бюстгальтеру є одним з факторів ризику птозу (опущення) грудей.
  • куріння. Це дуже серйозний фактор, що впливає на стан шкіри і внутрішніх органів, як через погіршення трофіки тканин, так і через прямий вплив токсичних речовин з тютюнового диму. Вплив цей залежить як від тривалості історії паління, так й від його інтенсивності. Дослідження показують, що паління призводить до погіршення стану та зовнішнього вигляду грудей і її опущення, а також до значного підвищення ризику розвитку раку молочної залози. Також куріння впливає на успішність грудного вигодовування – воно негативно пов’язане з тривалістю годування, значно відбивається на кількості виробленого молока і асоційоване з більш низькою мотивацією до годування грудьми у матерів.

? Як бачимо, факт годування та його тривалість не входять до цього списку. Але на форму грудей можуть вплинути різні проблеми при грудному вигодовуванні (переповнення грудей, лактостаз, мастити, особливо якщо вони закінчилися оперативними втручаннями) та шкідливі практики, на зразок агресивного болісного масажу, травм грудей під час розціджування, неправильні техніки зціджування, раптове різке відлучення на тлі великої кількості прикладань, особливо коли це супроводжується переповненням, перев’язування грудей при відлученні.

? А ось ЗДОРОВ’Я грудей залежить від грудного вигодовування та його тривалості напряму. За численними результатами досліджень відомо, наприклад, що грудне вигодовування значуще знижує ризик розвитку раку молочної залози, і ефект цей дозозалежний, тобто має значення тривалість годування грудьми. Кожен додатковий рік продовження годування знижує ризик виникнення раку молочної залози на 4,3%.

 

АвторкаМаргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела: 

Breast Ptosis: Causes and Cure, Brian Rinker at al, 2010

The Effect of Breastfeeding on Breast Aesthetics, Brian Rinker at al, 2008

Breastfeeding and Perceived Changes in the Appearance of the Breasts: A Retrospective Study, A Pisacane, P Continisio, Italian Work Group on Breastfeeding, 2004

The Risks of Not Breastfeeding for Mothers and Infants, Alison Stuebe, MD, MSc 2009

Breastfeeding and Health Outcomes for the Mother-Infant Dyad, Christine M. Dieterich, BS, MS, RD at al, 2012

Breast Cancer and Breastfeeding: Collaborative Reanalysis of Individual Data From 47 Epidemiological Studies in 30 Countries, Including 50302 Women With Breast Cancer and 96973 Women Without the Disease, Lancet 2002