Чи безпечні рослинні чаї для лактації?


Photo: Oksana Shufrych

? Як відноситися до розповсюджених чаїв для лактації?

? З екранів телевізорів, з рекламних плакатів, з порад старшого покоління чи подруг ми чуємо про те, що чаї для лактації допомагають збільшити кількість молока. Але чи так це насправді? Чи безпечні трав’яні чаї для мам, що годують?

? Консультантки з грудного вигодовування скептично ставляться до вживання чаїв для лактації.

  • ? По-перше, є велика проблема з ефективністю у підвищення лактації для більшості трав, яка, згідно досліджень, не відрізняється від ефекту плацебо. А ще є трави, які входять в склад чаїв для лактації, але впливають на неї негативно! Деякі чаї містять заспокійливі трави, які полегшують відділення молока з грудей (завдяки дії оксітоцину), як і просто тепле пиття та щось приємне для мами.
  • ? По-друге, вживання таких чаїв надто часто сприймається як єдиний спосіб боротьби з недостатньою кількістю молока, таким чином, навіть не згадують про головні правила організації грудного годування, від яких насправді залежить кількість молока. Адже ніщо не підвищує лактацію краще, ніж ефективне смоктання так часто, як того потребує дитина – вдень та вночі.
  • ? Ну і, по-третє  – згадаємо, хто ж виробляє такі чаї в переважній більшості випадків? Звичайно ж, це виробники замінників грудного молока. Тому реклама таких чаїв викликає спочатку невпевненість у своїх силах та здатності тіла вигодувати власну дитину, що призводить до необґрунтованого догодовування, яке веде до змішанного та зрештою, штучного годування.

❗❗❗ Є й інша сторона вживання чаїв для лактації – безпека їхнього складу. Візьмемо для прикладу один з основних компонентів, який входить до складу майже кожного такого чаю – фенхель. Фенхель містить анетол, який має нейротоксичну дію та може викликати судоми. Виявлено мутагенну активність і м’який естрогенний ефект, через який фенхель може пригнічувати  виробництво молока, а не збільшувати лактацію. Через цей небезпечний нейротоксичний ефект фенхель має високий ризик при вживанні годуючими мамами, тобто він несумісний з грудним годуванням. Більше того, ще кілька років тому, з отриманням даних про ефекти фенхелю, авторитетні ресурси з сумісності з ГВ підвищили його рівень ризику.

? Тому найкраще буде не піддаватися впливу реклами, не надіятися на дивовижний ефект зі збільшення лактації від споживання чаїв, а відноситись до них з обережністю та уникати їх вживання під час годування. Допомога в забезпеченні впевненості в собі матері, оцінці та вирішенні проблем, пов’язаних з лактацією, підтримка годуючих мам та надання ефективної допомоги матерям-годувальницям – це найкращі способи підвищення виробництва молока.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування

 

Джерела:

http://e-lactancia.org/breastfeeding/fennel/product/