Чи треба зціджувати після кожного годування?


Photo: Oksana Shufrych

? Багато мам досі чують рекомендації зціджувати після кожного годування. Але чи потрібно це робити? Відповідь однозначна – ні, не треба. Зціджування – це медична процедура, яка має свої суворі показання та протипоказання, і повинна використовуватися тільки в дуже рідкісних ситуаціях, наприклад:

коли мама розділена з дитиною. Це ситуації, у яких смоктання грудей є неможливим – дитина окремо від мами, або дитина не може смоктати, або мама окремо від дитини. Наприклад, дитина після народження потрапила в реанімацію, або у дитини існують суттєві труднощі, які не дають їй нормально та ефективно смоктати (недоношена дитина, дитина з особливостями будови або функціонування рота, язика), або мама потрапляє в лікарню та неможливе сумісне перебування разом з дитиною й годування, вихід мами на роботу з тривалою відсутністю, ситуації, коли дитина не бере груди. У всіх цих ситуаціях необхідно не дати грудям забути працювати, регулярно їх спорожняти для профілактики проблем зі здоров’ям грудей, а також необхідно отримувати молоко, яким годувати дитину під час відсутності мами;

коли необхідно стимулювати лактацію, але неможливо домогтися, щоб це робила дитина (наприклад, дитина слабка та сонна, або є труднощі в досягненні правильного прикладання);

рідкісні ситуації під час лактостазу або маститу, коли тільки за рахунок смоктання дитини неможливо забезпечити гарне спорожнення грудей;

↪ ситуації, коли мама вирішує годувати дитину зцідженим молоком.

? Тобто, ми бачимо, що це завжди ситуації, коли мама не може годувати безпосередньо грудьми. У жодному офіційному документі ВООЗ, МОЗ України немає рекомендацій з рутинного зціджування (після кожного годування, наприклад, або ще якихось схожих рекомендацій). Регулярні зціджування, крім неправильного запиту грудей на кількість молока (що призводить до надмірної лактації, підвищує ризик застою молока і маститу та викликає труднощі з смоктанням грудей з боку дитини), незалежно від виду зціджування травмує тканини грудей (особливо ареоли та соска), що, в свою чергу, викликає проблеми з спорожненням грудей та підвищують ймовірність інфікування. Саме тому зціджування повинні мати суворі показання.

? Якщо ж годуюча мама вже деякий час регулярно зціджувала, й через це зціджування розвинулася гіперлактація, звичайно, не можна рекомендувати скасовувати зціджування різко. Необхідно дуже м’яко і поступово скорочувати частоту та обсяг зціджування, щоб без наслідків для здоров’я грудей поступово привести лактацію в нормальний стан. Краще це робити під керівництвом досвідченої консультантки по ГВ.

 

АвторкаМаргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

Наказ МОЗ України від 29.12.2003 № 620 «Про організацію надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги в Україні»

Ten steps to successful breastfeeding (revised 2018), Рекомендації ВООЗ © Всесвітня організація охорони здоров’я, 2018 р.

Protecting, promoting and supporting breastfeeding in facilities providing maternity and newborn services. Full set of recommendations* Рекомендації ВООЗ © Всесвітня організація охорони здоров’я, 2017 р.

«Your guide to BREASTFEEDING» The Office on Women’s Health (OWH)