11. Я народила дитину за кордоном, годую її грудьми. Тепер повернулася додому, але всі мені кажуть, що необхідно дотримуватися «дієти годуючих мам». Але ніхто з лікарів в клініці, де я народила, та з педіатрів раніше мені нічого такого не говорили, навпаки, рекомендували мені їсти повноцінно без жодних обмежень. Хто правий?


Всі офіційні джерела (ВООЗ, ЮНІСЕФ, ААП, міністерства охорони здоров’я різних країн), обґрунтовуючи достовірними дослідженнями, наполягають на необхідності безпечного, повноцінного, збалансованого харчування для вагітних жінок та матерів, що годують немовлят, в першу чергу піклуючись про збереження їх здоров’я. Тому що навіть голодуюча жінка виробляє повноцінне молоко в достатній кількості, а дослідження кажуть, що харчування матері практично не відображається на здоров’ї та самопочутті дітей. Деякі джерела інформують, що невелика кількість дітей може реагувати на деякі продукти в раціоні матері (особливо коров’яче молоко, кофеїн, шоколад та горіхи). Останні дослідження в області алергології говорять, що повноцінне харчування без обмежень під час вагітності та годування знижує ймовірність алергічних захворювань у дитини.

В цілому, документи ВООЗ містять інформацію, що матерям, які годують, для збереження свого здоров’я та для того, щоб мати й дитина отримували достатню кількість вітамінів та мінералів, необхідно продовжувати повноцінно харчуватися, включаючи не менше 400 г свіжих овочів, зелені та фруктів на добу (особливо важливі віт. А, С, калій і харчові волокна) та достатнє пиття. Під час годування необхідно дотримуватися обмеження у вживанні деяких видів морських риб, що містять підвищену кількість ртуті (акула, риба-меч, теляпія, королівська скумбрія, консервований тунець), між тим, в цілому вживання риби та морських продуктів важливо через вміст цінних здорових жирів, Омега-3 та йоду. Також важливі продукти, багаті білком та залізом (цільні злаки, квасоля і горох, горіхи, нежирні сорти м’яса, риба – лосось, форель, оселедець, сардина, минтай).

Джерела:

«Годування і харчування грудних дітей та дітей раннього віку» Методичні рекомендації для Європейського регіону ВООЗ з особливим акцентом на республіки колишнього Радянського Союзу – Kim Fleischer Michaelsen, Lawrence Weaver, Francesco Branca та Aileen Robertson, © Всесвітня організація охорони здоров’я, 2001 г. Оновлене перевидання, 2003 р. (стор. 163, 173-176)

«HEALTHY FOOD AND NUTRITION FOR WOMEN AND THEIR FAMILIES Training Course for Health Professionals»  © World Health Organization – 2001, REGIONAL OFFICE FOR UNICEF Geneva Central and Eastern Europe and the Commonwealth of Independent States and the Baltics

«Your guide to BREASTFEEDING» The Office on Women’s Health (OWH)

USDA.GOV: Food safety advice while you are breastfeeding your baby

Making Healthy Choices in Each Food Group