ДИТИНА СТАЛА «ВИСІТИ НА ГРУДЯХ», ЩО РОБИТИ?


Photo: Oksana Shufrych

🤱 «Моя дитина, якій рік і 7 місяців, почала просто висіти на грудях, вимагати постійно груди, я втомилася, як відлучити?»

🤱 Такі звернення надходять до консультанток з грудного вигодовування, з’являються питання в групах підтримки ГВ в останні кілька місяців дуже часто. Вік дітей може бути абсолютно різним, і 3 місяці, й 2,5 роки… Що ж сталося з усіма цими дітьми, чому вони «тероризують» своїх мам нескінченними вимогами грудей, як їм допомогти, як допомогти мамам?

🤱 Цього року світ зіткнувся з випробуванням, яке доводить дорослих зрілих людей до великої напруги та стресу. Невідомість, невпевненість в завтрашньому (і сьогоднішньому!) дні, безпорадність, втрата контролю над своїм життям, страх і паніка, що нагнітається у ЗМІ… Не дивно, що діти, які емоційно та фізично повністю залежать від дорослих, відчувають тривогу, багато тривоги! Все ще посилюється тим, що діти не можуть висловити свою тривогу словами, не розуміють, що саме сталося й що вони можуть робити. Не всі батьки мають сили та можливість пояснювати дітям, що сталося й допомогти впоратися, а через малий вік малюки не можуть зрозуміти пояснення, зате відчувають страх т напругу. Чесно кажучи, багато дорослих й самі не дуже справляються…

🤱 Тому зовсім не дивно, що дітки намагаються зняти тривогу та заспокоїтися, використовуючи перевірений, найнадійніший спосіб, який ніколи не підводить — прикластися до грудей, відчути себе в безпеці, близькості та з увагою від важливого для них дорослого, відновити свій «маленький надійний світ» , в якому так спокійно, довіритися своїй мамі! Але мама сповнена своїх тривог і турбот, від додаткових обов’язків, що звалилися на неї (наприклад, забезпечувати дистанційне навчання старших дітей), при цьому не забуваючи про свою роботу, до повної відсутності особистого простору і часу (чоловік теж вдома на віддаленій роботі, старші діти не в школі й не в дитячому садку, а в неї «на голові», іноді в прямому сенсі …), далеко не завжди може усвідомити й прийняти почуття маленької дитини, втішити її та наповнити контактом. Тупик 🙁

🤱 Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, мами, пам’ятайте, ви не одні, та можете отримати підтримку і розуміння!

🤱 Але відлучити дитину зараз, похитнути навіть це слабке відчуття безпеки, яке дитина отримує біля грудей — під час, коли до того ще є й реальний ризик інфекції — буде далеко не найкращим рішенням, крім того ж вимагає від люблячої мами додаткових зусиль та емоційних витрат. Тому що завершення годування — це не просто забрати в дитини груди, а спочатку подумати про те, що може замінити годування за рівнем контакту, наповненості та втіхи, запропонувати це дитині, щоб ГВ вже було для малюка не єдиним способом близькості. З іншого боку, грудне молоко під час епідемії додатково зміцнює імунітет дитини, а грудне вигодовування саме по собі — допомагає впоратися з психологічним напруженням. Вже одне розуміння важливості продовження годування для дитини, причин такої поведінки (що це не «терор», а крик про допомогу) — допомагає прийняти зміни й не відмовляти дитині в прикладаннях до грудей. А ще краще — пропонувати самій раніше запиту. Чим менше дитині доводиться «вимагати» груди, тим більше впевненості в любові, близькості і захисті мами, тим менш цінним в очах дитини буде прикладання до грудей, тим менше стресу й тривоги буде в її житті.

🤱 Ще допомагає подумати, що додатково може наповнити дитину контактом та близькістю, фізичними і емоційними, з батьками або іншими важливими дорослими, як зберегти максимально повно звичні ритуали та режим життя. В цілому, це посприяє заспокоєнню дитини та більш звичної її поведінки.

 

АвторкаМаргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»