Якщо захворів малюк


Photo: Oksana Shufrych

🤱 Коли хворіє маленька дитина, це дуже хвилююче. І стресово. І навіть страшно. А якщо ще й вперше, і немає досвіду проходження таких подій разом з малюком — тим більше захоплюють емоції та почуття. Навіть якщо це звичайна застуда або гостре респіраторне вірусне захворювання, яких не уникне жоден малюк — ми хвилюємося, який перебіг  буде, як уникнути ускладнень, як допомогти малюку це пережити? Що робити, куди бігти?

⁠  Звичайно, перше й найголовніше, що необхідно зробити — це звернутися до гарного педіатра (або сімейного лікаря) та бути з ним на зв’язку весь період захворювання, з будь-якими питаннями з приводу перебігу захворювання та зміни стану дитини — тримати лікаря в курсі.

⁠  Але що робити, як себе вести мамі, що годує, чим допомогти дитині?

👉 🤱 Годувати, любити, співчувати! Якщо всі медичні рекомендації виконуються, то на перший план виходить наша допомога дитині у переживанні хвороби — і психологічно, і фізично він теж вперше стикається з усіма неприємними симптомами. Біль, труднощі з диханням, нежить, кашель, втома, відсутність апетиту ускладнюються тим, що дитина не розуміє, що з нею відбувається, а головне — мама теж у напрузі! Як тут не хвилюватися? А коли малюк у стресі, то потребує розуміння та заспокоєння. Дуже допомагає в ці непрості часи — носити на ручках, обіймати, втішати, колисати, давати груди часто-часто, це допоможе і з полегшенням перебігу хвороби, і з одужанням теж. Дуже бажано виділити час для цього — тобто тимчасово відкласти всі справи, які можна відкласти, або попросити про допомогу рідних, а в цей час «загніздуватися» з дитиною на кілька днів, необхідних їй для полегшення стану, приділивши малюку за можливістю максимум своєї уваги . Дуже полегшує цей час використання слінгу — тоді одночасно разом з допомогою малюкові мама може займатися й справами, які неможливо вікласти.

👉 🤱 Потрібно розуміти, що під час хвороби дитина часто змінює звичний режим сну, може спати більше або менше звичайного, може багато плакати, скаржитися, у неї буде змінюватися настрій — це зрозуміло, коли людина погано себе почуває. Тому ставимося з розумінням, намагаємося не наполягати на дотриманні режиму та звичних рутин. Але й про себе дбаємо — знімаємо з себе зайве навантаження, намагаємося використовувати будь-яку можливість для відпочинку і сну, не забуваємо пити та вчасно їсти, щоб зберегти сили.

Photo: Oksana Shufrych

👉⁠ 🤱 Допомагати фізичному стану дитини, полегшуючи симптоми хвороби та наближаючи одужання:

  • ⁠ Носити на руках вертикально протягом дня — це допомагає зменшити набряк слизової носа та вух, й стікати природним способом виділенням, полегшуючи малюкові дихання. Особливо важливо робити так перед прикладанням до грудей, тому що смоктати з забитим носиком — дуже складне завдання для малюка, іноді нездійсненне. А так як хворі дітки хочуть прикладатися до грудей дуже часто — то й носити доводиться багато, цілими днями. Вночі спати напівсидячи з дитиною зверху на мамі, тоді його голова буде істотно вище тіла, що також зменшує набряк слизових верхніх дихальних шляхів та полегшує дихання, сон буде набагато спокійнішим.
  • ⁠ Часто-часто годувати грудьми, щоб дитина отримувала достатню кількість рідини, антитіл та інших важливих для імунітету і боротьби з хворобою речовин, що містяться в молоці (лактоферин, лізоцим, олігосахариди, живі клітини — лейкоцити, макрофаги та ін.), а також поживних речовин , що підтримують сили малюка. Якщо дитина вже старша 6 місяців та отримує прикорм, то на період хвороби багато діток відмовляються від іншої їжі, і тоді часті прикладання до грудей допомагають організму не страждати від браку необхідних калорій.
  • ⁠ Пози для годування переважно використовувати вертикальні — так нежить менше буде заважати дитині, й дихати під час смоктання буде легше.
  • ⁠ Якщо виділення з носа не рясні та є підозра на набряк, то часто зволожувати сольовими розчинами. Якщо виділення заважають дихати, то можна обережно користуватися аспіраторами, але не зловживати — надлишкове часте користування аспіраторами може пошкоджувати слизову оболонку носа, посилити набряк та, на жаль, часто псує відносини між мамою та дитиною. Ми, консультантки з грудного вигодовування, часто чуємо про страйки біля грудей після таких витягувань. Педіатри ж радять просто прибирати ті виділення, що самі витікають та не прагнути прибрати те, що ще глибоко у носі.
  • ⁠ Одягати дитину у комфортний для його стану одяг — але не кутати! Якщо дитині спекотно — роздягнути, якщо холодно — одягнути щось додатково, вкрити ковдрою.
  • ⁠ Створювати в будинку нормальні умови для полегшення дихання — зволожувати повітря, відкривати вікна для провітрювання, знижувати температуру в приміщенні до комфортної. І (ЖАХ для бабусь 😄) – не тільки можна, але й дуже корисно багато гуляти з дитиною на свіжому повітрі, якщо дозволяє погода і стан дитини (а також якщо хвороба не заразна).
  • ⁠ Дуже допомагає зволожити слизові, полегшити кашель та «продихатися» — ванна комфортної для дитини температури. Так-так, купати хвору дитину можна, потрібно та корисно, якщо їй приємно знаходитися у воді.

 

🤱 Бажаю вам та вашим малюкам здоров’я!  ❤

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування