Грудне вигодовування – все вийде!


Photo: Oksana Shufrych

Правила грудного вигодовування (ГВ) – це не догма, від якої неприпустимо відступати, необхідно жорстко дотримуватися та бездоганно слідувати, щоб отримати позитивний досвід годування, зовсім ні. Правила успішного ГВ – це дорога, якою до нас століттями йшли мільйони жінок, що годують, й після нас будуть йти мільйони … Цей шлях ними «прокладений», досліджений, вже давно зрозуміло, що ризиковано, а що бажано, що призводить до труднощів, а що їх допомагає уникнути або вирішити. Кожна мама не зобов’язана точно дотримуватися цих правил, вони просто вказують напрямок. Але що саме обрати, як пристосуватися до годування – вирішують батьки, виходячи з наявних умов та обставин.

1. Для успішного початку грудного вигодовування дуже важливо раннє прикладання дитини до грудей – протягом першої години після народження.

Після деякого періоду відпочинку після народження, зазвичай через 20-40 хвилин, немовлята починають проявляти бажання знайти груди та смоктати. Вони прокидаються, починають шукати груди, повзти до неї, відкривати ротик, висовувати язичок, облизувати, намагатися знайти сосок і нарешті, присмоктатися. Найчастіше, якщо пологи пройшли нормально, коли дитина знаходиться з мамою в контакті «шкіра-до-шкіри» та їм нічого не заважає й не турбує, то здоровий малюк в змозі впоратися з усім цим самостійно.  Втім, деяким діткам потрібно трохи допомогти. Вважається, щоб ввімкнулася нормальна інстинктивна поведінка, не бажано керувати дитиною або заважати їй, особливо неприпустимо примушувати малюка взяти груди, поки він до цього не готовий.

 

2. Для здорових мами і дитини необхідно створити умови, при яких вони зможуть перебувати разом цілодобово.

При цьому, чим більший контакт, особливо шкірний, тим краще. При спільному перебуванні мама і малюк відчувають один одного, вчаться розуміти сигнали та реагувати на них. Коли є повноцінний контакт, це дуже полегшує годування на вимогу, допомагає малюкові з регуляцією температури тіла та допомагає заселити організм дитини «правильними» сімейними бактеріями, тобто забезпечує профілактику внутрішньолікарняної інфекції (рятує дитину від «роддомівського стафілококу»). Крім того, дітки, що знаходяться разом з мамою, набагато менше плачуть, відчувають менше стресу, отже, витрачають менше енергії та сил на його переживання, тобто краще ростуть та розвиваються.

 

3. У молозивний період та після приходу молока дитина повинна отримувати виключно материнське молоко.

У молозиві та грудному молоці міститься абсолютно все, що необхідно дитині в кожен період її життя й розвитку, саме в тих кількостях і тієї якості, як потрібно. Допоювання водою, чаєм, глюкозою або догодовування без суворих показань збільшує ризик гострих кишкових інфекцій, зменшує потребу в грудному молоці та загальну тривалість грудного вигодовування. Зазвичай кажуть, що скільки дитина випила чогось, окрім грудного молока, стільки ж вона не отримає молока з грудей. Це абсолютно відповідає дійсності.

Особливо ризиковано допоювати новонароджених, тому що, по-перше, в них дуже маленькі потреби і навіть невеликі кількості додаткової рідини можуть викликати серйозні проблеми, а по-друге, їм обов’язково потрібно виводити з калом надлишки білірубіну, а для цього потрібно часто отримувати невеликі кількості молозива, що має виражену послаблюючу дію. Зазвичай новонародженим потрібно смоктати груди не менше 10-12 разів на добу, а краще – ще частіше.

Photo: Oksana Shufrych

4. З перших днів мамі потрібно навчитися зручно тримати дитину біля грудей.

Звичайно, краще побачити, як годують інші жінки ще до народження своєї дитини. Від того, наскільки зручно буде годувати, як багато поз для годування знає жінка, будуть дуже залежати особисті фізичні відчуття від годування, відсутність втоми, комфорт та навіть свобода життя з дитиною.

Для початку варто навчитися годувати сидячи та лежачи. Зручно вчити дитину прикладатися в позах зворотня колиска та з-під руки. Годувати й одночасно відпочивати (і навіть спати!) можна, влаштувавшись лежачи на боці або на спині, а також напівсидячи – розслаблене годування «як в кріслі-гойдалці», в якій найкраще працює інстинктивна поведінка дитини.

Пози для комфортного годування вам можуть показати знайомі жінки-годувальниці, консультантка з грудного вигодовування, інструктори на курсах з підготовки до народження дитини.

 

5. З перших годувань дуже важливо навчитися правильного прикладання дитини до грудей.

Правильне прикладання – найважливіше правило грудного вигодовування, основа успішного ГВ. Від того, наскільки добре дитина може захопити груди, залежить майже все:

  • ефективне смоктання. При хорошому прикладанні дитині вдається добути потрібну їй кількість молока з грудей;
  • достатня стимуляція грудей. Адже, по-перше, при нормальному прикладанні стимулюється область всієї ареоли та соска, а по-друге, дитина висмоктує більшу кількість молока, в результаті його утворюється більше (закон попиту-пропозиції);
  • гарне спорожнення грудей. Правильне прикладання, згідно з документами ВООЗ, стоїть на першому місці за рівнем профілактики застою молока та маститу. І навіть більше того, якщо вже виник застій, то виправлення прикладання допомагає швидко з ним впоратися та дозволить уникнути таких проблем у майбутньому;
  • гарне прикладання дозволяє дитині смоктати як завгодно довго без ризику травмувати сосок матері. Коли дитина бере груди так глибоко, як потрібно, то сосок розташовується на рівні м’якого піднебіння, де під час рухів язиком не піддається грубому механічному впливу, в результаті залишається неушкодженим. Тоді мамі не боляче годувати, й вона, на щастя, може ніколи не дізнатися, що таке тріщини, садна, мозолі та інші травми соска. До речі, безболісне годування сприяє нормальній роботі гормонів мами, наприклад, окситоцину, від якого залежить виділення молока з грудей;
  • правильне прикладання дозволяє дитині смоктати без додаткового ковтання зайвого повітря, що сприяє більш спокійній поведінці дитини біля грудей, малюк менше захлинається, менше страждає газами в животику, менше зригує й плаче; від мами потрібно менше додаткових «обов’язкових» ритуалів на кшталт носіння стовпчиком, викладання на живіт, масажів та іншого;
  • коли сосок розташовується у дитини глибоко в роті, молоко потрапляє не на язик (як з пляшки, наприклад, та при невдалому прикладанні), а майже прямо в глотку, і малюк легко його ковтає. Це особливо важливо для недоношених та слабких дітей, в яких є проблеми з синхронізацією смоктання, ковтання та дихання. Ще має значення те, що при гарному прикладанні майже не буває молока в порожнині рота, воно одразу ковтається, тому значно менше ризику зустрітися з такою неприємністю, як кандидоз порожнини рота (молочниця);
  • і мама, і малюк отримують задоволення від комфортного годування. Це допомагає їм хотіти частіше цим займатися, тому дитина добре росте і розвивається, а мамі легко за нею доглядати;
  • при хорошому захопленні у дитини менше шансів втратити груди під час годування. Тому, з одного боку, малюк менше непокоїться та нервується, а мама, з іншого боку, не прив’язана до сидіння під час годувань, переймаючись, що дитина буде під час її рухів постійно випускати груди, та може займатися ще чимось, одночасно годуючи.

Неможливо повністю пояснити та розповісти, як це – правильне прикладання, в статті або навіть відео, тому що все дуже індивідуально. Не існує ознак правильного прикладання, загальних для всіх. Вірніше, їх є досить багато, але неможливо за одним якимось точно визначити – це вірно чи ні. Також неможливо й неправильно визначати правильність прикладання тільки лише за зовнішніми ознаками.

Зазвичай вважається, що для пари мама-малюк прикладання досить гарне, якщо:

  • дитина добре набирає вагу, весела, задоволена життям, добре себе почуває;
  • дитина не смокче жодних замінників материнських грудей;
  • малюк смокче спокійно, не втрачає груди, добре ковтає, не чути заковтування повітря;
  • мамі годувати не боляче, немає травм соска і грудей, немає проблем з застоями.

6. Дитину необхідно прикладати до грудей так часто й так надовго, як вона хоче – на вимогу дитини.

Це друге за важливістю правило успішного грудного вигодовування. Мені здається дуже вдалим визначення годування на вимогу, яке дано в наказі Міністерства охорони здоров’я України №149 від 20.03.2008: «В домашніх умовах, як і в пологовому будинку, необхідно рекомендувати матері дотримуватись вільного вигодовування «за вимогою дитини», тобто такого годування, при якому дитина сама визначає кількість та тривалість годувань залежно від індивідуальної потреби, без обмежень з боку матері. Просте правило для визначення частоти годувань – годувати, коли дитина зголодніє: дитина повертає голову до матері, смокче свою руку. Плач дитини не завжди і не тільки є ознакою голоду».

Прокоментувати це визначення можна так. По-перше, медичні працівники кожній мамі повинні обов’язково рекомендувати саме так годувати дитину. По-друге, годування на вимогу – це не тільки так часто, але й так довго кожен раз, як це потрібно дитині. Малюк сам визначає, як довго йому перебувати біля грудей в залежності від потреб на цей момент – смокче він, щоб заспокоїтися або поїсти, попити або допомогти собі впоратися з болем, або полегшити роботу кишківника, просто перевірити, чи мама поруч 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

. По-третє, годувати дитину потрібно не на плач – це вже пізня ознака бажання дитини смоктати, а на ознаки готовності до смоктання.

І найголовніше – далеко не кожен плач є ознакою саме голоду. У дитини є величезна кількість різноманітних потреб – емоційних, психологічних, фізичних, але практично кожна з цих потреб, на щастя, у немовлят задовільняється за допомогою прикладання до грудей.

З іншого боку, в усьому світі сонна дитина викликає дуже великі побоювання, тому що сонливість часто є ознакою якихось проблем – слабка, хвора, пригнічена ліками дитина, дитина, що переживає стрес та інше. Тому в наказах МОЗ є рекомендація будити дитину для годування, якщо вона спить занадто довго – більше 2 годин.

При годуванні на вимогу легко пристосовуватися до індивідуальних темпів зростання та розвитку дитини, тому що в різні періоди життя немовлята вибудовують собі різний режим. Діти ростуть не лінійно, а стрибками, і в кожної дитини свій індивідуальний план зростання. Більш за те, тільки самій дитині відомо, як саме їй потрібно рости, коли буде відбуватися черговий стрибок зростання або розвитку. У період стрибків зростання малюки хочуть забезпечити свої зростаючі потреби і прикладаються до грудей значно частіше. Підвищені потреби в прикладанні до грудей можуть також спостерігатися під час хвороби дитини, прорізування зубів, оволодінні новими навичками – перевороти, сидіння, повзання, ходьба та інші, під час переживання будь-якого напруження або стресу. Дуже важливо в ці періоди прислухатися до зростаючих потреб малюка, задовольняти їх, і тоді цей час мине набагато спокійніше й швидше.

7. Для достатньої та тривалої лактації дуже важливі нічні годування.

Так вже влаштований наш організм, що найбільшу стимуляцію лактація отримує саме в нічний час. Саме тому немовлята часто просять груди вночі. Крім того, вночі малюки «вкладають в голові» та переживають все, що накопичилося за день – враження, навички, вміння…

Ще вночі у всіх людей – й дітки не виняток – з набагато більшою силою працюють інстинкти. А найбільша потреба малюків – в безпеці, яку вони відчувають тільки поруч з мамою, тож намагаються собі цю близькість щосили забезпечити. Як же зробити так, щоб і діткам допомогти все нічні потреби забезпечити, й мамі не впасти від втоми та нестачі сну?

Найдавніший та найбільш природний механізм для цього – спільний сон. Найчастіше, як тільки мама навчиться годувати та відпочивати (і навіть спати!) одночасно, настає найсприятливіший та безпроблемний період їх грудного вигодовування.

Звичайно, в сучасному суспільстві є дуже велике упередження проти спільного сну. Його наслідками лякають молодих батьків. Хоча на даний момент є досить досліджень, що підтверджують безпеку спільного сну і сприятливі наслідки як для психологічного стану батьків, дітей та сім’ї в цілому, так і для лактації зокрема.

Photo: Oksana Shufrych

8. Для правильного прикладання, зменшення ймовірності відмови від грудей, формування нормальної емоційного зв’язку між мамою і дитиною на грудному вигодовуванні важливо відмовитися від використання штучних замінників материнських грудей – пляшкового годування, сосок, пустушок.

Кожна дитина народжується, вона впевнена й розрахована на те, що смоктати буде тільки материнські груди, й нічого більше. Коли в його розпорядженні з’являються інші предмети для смоктання, малюк розгублюється, не розуміє, з якою «технікою» підходити до грудей, використовує свої навички смоктання соски для добування молока з грудей, так і виникає «плутанина сосків» та псується прикладання до грудей. Використання «замінників грудей» часто призводить до зміни ефективності смоктання, в результаті і дитина отримує недостатня молока, і груди недостатньо стимулюються, і поступово зменшується кількість молока. Також зі зміною прикладання погіршується повноцінне спорожнення грудей, що може призводити до застоїв молока та навіть маститу. Смоктання інших предметів ризиковане й з точки зору підвищення ймовірності відмови від грудей, тому що це порушує формування нормального емоційного зв’язку мами та дитини.

 

9. Для здорової дитини на виключно грудному вигодовуванні немає необхідності в будь-якій додатковій їжі або питті з перших днів й до виповнення їй 6 місяців.

Травна система дитини до півроку не готова до прийняття іншої їжі та пиття, крім грудного молока. Введення надто рано продуктів прикорму призводить до порушення її нормального розвитку, підвищенню ризику алергічних захворювань, скорочення частоти годувань, недостатньої стимуляції лактації та, в кінцевому підсумку, передчасного її закінчення.

 

10. Постійне миття грудей з милом або без, кожен раз до та після годування, НЕ є необхідною процедурою, а іноді може принести шкоду.

Крім марної втрати часу та сил, поганої сумісності з годуванням на вимогу, постійне миття грудей має набагато більш серйозні негативні наслідки. При митті, тим більше з милом, з шкіри грудей, зокрема з ареоли та соска змивається секрет, який виробляють залози Монтгомері. Цей секрет має три основні функції: запобігання пересиханню шкіри ареоли та соска, знезараження та надання індивідуального запаху, на який великою мірою орієнтується дитина в пошуках грудей. Змивання цього секрету часто призводить до тріщин соска, підвищення ймовірності інфікування й до того, що малюк може гірше орієнтуватися біля грудей, непокоїтися під час смоктання. Здоровій мамі цілком достатньо один раз на день приймати душ або обполіскувати груди теплою проточною водою.

 

11. Зціджування молока з грудей – це медична процедура, яка потрібна тільки в дуже рідкісних випадках, за деякими медичними та соціальними показаннями.

Відповідно до сучасних медичних документів, єдиним показанням для зціджування є тимчасове відокремлення мами від дитини, що може трапитися не тільки при проблемах зі здоров’ям когось із них, а й, наприклад, при виникненні необхідності вийти матері на роботу або навчання. Також зціджування може іноді знадобитися у комплексі дій при лактостазі чи недостатній кількості молока.

Зціджування молока з грудей будь-яким способом – ручним, за допомогою молоковідсмоктувача або якимось іншим – також має свої ризики: від травм соска та проток до зростання ймовірності лактостазу. Тому що жоден з способів видалення молока з грудей не може зрівнятися за ефективністю та безпекою з тим, як робить це дитина при правильному прикладанні.

 

12. Здорова дитина не потребує зважуваннях частіше, ніж раз на місяць, а достатність отримання дитиною молока можна визначити за збільшенням ваги за тиждень та більше, кількістю сечовипускань та дефекацій на добу.

Часті зважування нервують сім’ю в цілому і маму зокрема, що позначається на стані дитини, призводить до її неспокійної поведінки. Але насправді, чим менше період, за який ми намагаємося оцінити прибавку у вазі дитини, тим більший вплив мають різні помилки – і технічні, і пов’язані з оцінкою різниці в одержуваних цифрах.

Що стосується так званих «контрольних зважувань», їх ефективність та достовірність отриманих даних дуже сумнівні. По-перше, при годуванні на вимогу в різні прикладання дитина смокче з різною метою – не тільки поїсти-попити, а й втішитися, отримати допомогу у здійсненні нормальних фізіологічних відправлень, розслабитися, заснути …, і висмоктує дуже різні кількості молока. По-друге, при таких зважуваннях до/після годування, що найчастіше відбувається у незвичних та стресових для мами й малюка умовах, нервують обидва учасники процесу. В результаті у мами погано виділяється молоко з грудей (порушення виділення гормону окситоцину), а малюк хвилюється, відволікається, відповідно – неефективно смокче. По-третє, ми не знаємо найважливішого – яка частина із загальної кількості отриманого молока засвоїться дитиною та яка саме необхідна та достатня для конкретної дитини саме зараз, а значить, будь-яка з цифр на вагах не дає нам абсолютно жодної об’єктивної інформації.

За сучасними уявленнями, нормальним вважається набір ваги в першому півріччі життя від 125 г в тиждень, або від 500 г в місяць. Чим старшою стає дитина, тим сильніше сповільнюються темпи його зростання.

Друга, після збільшень у вазі, об’єктивна ознака достатнього отримання дитиною молока – кількість «вологих пелюшок» за добу. Здорова дитина, старша двох тижнів, має сечовипускання щонайменше 12 разів на добу, якщо висмоктує нормальну кількість молока, при цьому сеча повинна бути світла, прозора, без різкого запаху. У новонароджених до місячного віку враховують ще й кількість «брудних підгузків» на добу, та вважають, що це навіть показовіше за підрахунок сечовипускань. Якщо все у порядку, новонароджене немовля після 3-5 дня життя, коли приходить молоко, бруднить як мінімум 3 підгузка на добу, обсяг кожного випорожнення при цьому приблизно як кільце, утворене вказівним та великим пальцем при жесті «ОК».

Photo: Oksana Shufrych

13. В разі захворювання матері, практично завжди можна знайти можливість продовжувати годувати грудьми, якщо стан матері дозволяє це робити. А в багатьох випадках це навіть необхідно.

Незважаючи на фрази в анотаціях до багатьох ліків «припинити грудне вигодовування в разі застосування», вже давно є достовірні дані про вплив застосування фармакологічних засобів під час лактації. Адже те, чи зможе вплинути на дитину застосування матір’ю ліків, залежить й від хімічної будови та величини молекули діючої речовини, й від її фармакодинаміки (період напіввиведення, шляхи виведення з організму, біодоступність, зв’язування з білками крові, проникнення в молоко), й від того, як саме діє та кількість речовини, що потрапила до дитини, на її організм, чи є негативний вплив або такої дії не відмічено. Залежно від цих обставин всі медикаменти поділені на групи сумісності, й ця інформація є на багатьох ресурсах, звідки про неї дізнаються мами та лікарі. Детальніше про сумісність ліків та грудне годування можна прочитати у цій статті.

Якщо ж є необхідність у застосуванні ліків, що дійсно не сумісні з грудним вигодовуванням, й вибору немає, то часто буває можливість не припиняти ГВ зовсім, а тільки призупинити на час, наприклад, продовжуючи зціджувати молоко та підтримуючи лактацію, щоб відновити її, коли це буде можливо.

У разі ж деяких хвороб, особливо простудних, респіраторних, при застоях молока та маститах, годування грудьми просто необхідно продовжувати. Це важливо як для здоров’я мами, так й дитини. Підвищена температура тіла – не причина припиняти грудне вигодовування навіть тимчасово, а навпаки: якщо не давати груди при лихоманці, до наявних проблем можна додати ще й застій молока, що навряд чи додасть мамі здоров’я.

 

14. Дуже важливо для моральної підтримки та збагачення материнського досвіду молодим мамам, що годують, спілкуватися з матерями, які мають позитивний досвід успішного тривалого (понад 1 року) годування грудьми.

Підтримка – це одне з трьох найважливіших умов успішного ГВ, поряд з бажанням годувати та інформацією, як це робити. Набагато легше виходить годувати тим мамам, яким є до кого звернутися з питаннями, за підказкою, допомогою, розрадою, материнським досвідом. У всьому світі чудово зарекомендували себе групи підтримки грудного вигодовування, що складаються з успішно годуючих зараз або в минулому мам. У ці групи звертаються за інформацією як вагітні, так і молоді мами, які тільки починають свій шлях годування.

В Україні цей напрям розвивається вже понад 15 років. У кожному великому місті вже існують такі групи підтримки ГВ. І навіть в селах та селищах починають виникати компанії матерів, яким є чим поділитися та чим допомогти молодим мамам. В останні десятиріччя до того додалися групи підтримки в соціальних мережах. Зазвичай такі групи організовують консультантки з грудного вигодовування.

 

15. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що для нормального дозрівання фізичного та психічного здоров’я дитини необхідно годувати дітей грудьми до 2 років та більше, якщо це необхідно матері і дитині.

Найавторитетніша організація в галузі підтримки грудного вигодовування в світі, Ла Лече Ліга, так визначає тривалість годування: «Бажано, щоб грудне вигодовування тривало доти, поки дитина має в ньому потребу». Залишаючи, звичайно ж, рішення за кожною сім’єю. Немає такого терміну, після якого грудне вигодовування знижувало б або втрачало свою цінність для фізичного та психічного здоров’я дитини і мами. Більш за те, щороку з’являються нові дослідження, які доводять відсутність шкоди та безсумнівну користь тривалого грудного вигодовування.

 

Авторка: Оксана Лесько (Бабіля), консультантка з грудного вигодовування