Якщо дитина набирає «занадто» багато


Photo: pixabay.com

Багато мам дуже хвилюються, якщо їх дитина набирає вагу повільно або занадто мало. Але не менше тривоги виникає, якщо малюк дуже швидко росте, а збільшення у вазі дуже велике. Ще й додають хвилювань люди з оточення, які в такій ситуації починають лякати розвитком ожиріння й радити «рідше годувати» чи «давати воду або соску замість грудей».

Чому виникають такі побоювання? Тому що, на жаль, багато людей, і медики в тому числі, дотепер орієнтуються на зростання дітей на штучному вигодовуванні. Адже у разі годування сумішшю діти ростуть більш рівномірно, спочатку набираючи помірно (пам’ятаєте старі «норми набору ваги» — 600-800-800-750-700 ….?),  поступово плавно знижуючи темпи набору ваги після трьох місяців. Дітки на грудному вигодовуванні ростуть зовсім інакше, з безліччю варіантів. Дуже частим з них є той, коли діти в перші місяці життя набирають дуже багато, а пізніше досить різко знижують темпи набору. Таким чином, виходить, що вже до року-двох їх вага не тільки дорівнює тій, яку б вони набрали «зазвичай», а й стає менше ваги дітей на штучному вигодовуванні.

У стандартних таблицях та графіках зростання ВООЗ ці особливості розвитку немовлят на грудному вигодовуванні враховані. Якщо подивитися таблиці щомісячного набору ваги, ми можемо побачити, що в перші три місяці діти на грудному вигодовуванні можуть набирати до 2-х кг на місяць (дівчатка трохи менше). Коли зростає фізична активність дитини, починають формуватися нові навички (перевертання, повзання, сидіння, вставання, ходіння), темпи набору зменшуються, але запаси, створені під час швидкого набору ваги, дозволяють дитині добре розвиватися й надалі.

Крім того, в результаті досліджень з’ясувалося, що дітки на грудному вигодовуванні краще розуміють сигнали свого тіла, ніж діти, що вигодовуються сумішами з пляшки, та краще вміють регулювати кількість їжі і вчасно зупинитися, коли відчувають ситість. Розуміти сигнали насичення дітям на ГВ допомагають також гормони і речовини, що містяться в грудному молоці. Така здорове харчова поведінка, закладена в перші місяці, може допомагати уникати ожиріння протягом усього життя. При годуванні з пляшки, на жаль, діти схильні переїдати, що призводить до підвищеного ризику ожиріння в майбутньому.

Якісні сучасні дослідження показують чіткий зв’язок між типом вигодовування дітей та ризиком ожиріння. Чим менше виключно грудного вигодовування, чим більша частка штучного харчування при змішаному вигодовуванні, чим більше годування з пляшки (навіть грудним молоком), чим більш короткий період будь-якого грудного вигодовування, тим більше ризик ожиріння в майбутньому.

Після 6 місяців причиною занадто швидкого набору ваги дитиною може служити надто активне введення прикорму, швидке збільшення порцій, використання енергетично дуже насичених продуктів прикорму та годування понад апетиту дитини.

Звичайно, якщо вага вашої дитини наближається або, тим більше, перевищує верхню межу нормальної ваги за таблицями ВООЗ, то необхідно розібратися разом з грамотним педіатром, чи все в порядку. При цьому враховуються не тільки вага та прибавки, як такі, але й гармонійність розвитку дитини, тобто відповідність ваги росту, розвиток дитини, оволодіння практичними навичками, спадковість (розпитайте бабусь, як росли діти у вашій родині), також береться до уваги конституція батьків дитини, наявність особливостей розвитку і здоров’я. У рідкісних випадках педіатр може прийняти рішення проконсультуватися з ендокринологом.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування

Джерела:

 

Weight-for-age GIRLS. Birth to 6 months (z-scores)

Weight-for-age BOYS. Birth to 6 months (z-scores)

1-month weight increments GIRLS

1-month weight increments BOYS

Infant Feeding and Weight Gain: Separating Breast Milk From Breastfeeding and Formula From Food. Meghan B. Azad, Lorena Vehling, Deborah Chan, Annika Klopp, Nathan C. Nickel, Jonathan M. McGavock, Allan B. Becker, Piushkumar J. Mandhane, Stuart E. Turvey, Theo J. Moraes, Mark S. Taylor, Diana L. Lefebvre, Malcolm R. Sears, Padmaja Subbarao, on behalf of the CHILD Study Investigators. Pediatrics, 2018

Do infants fed from bottles lack self-regulation of milk intake compared with directly breastfed infants? Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Pediatrics, 2010