Міф про ГВ №4: «Молоко зникло від стресу»


Photo: Oksana Shufrych

🤱 Всі, хто давно мене знають, в курсі, наскільки я люблю тему МІФІВ про грудне вигодовування. Тому я задумала написати цикл статей про це. Задумано — зроблено!

🤱 Отже, міф 3: «Молоко зникло від нервів».

🤱 Факти:

🤦‍♀️ Хто з нас не чув історій про раптове зникнення молока від стресу? Звучать вони дуже переконливо та навіть страшно — адже все було добре, і раптом! А головне — зробити вже нічого не можна, доводиться переходити на суміш! ❔

🤱 Давайте розберемося, що ж відбувається під час стресу й від чого може (або не може) зникнути молоко?

🤱  Стрес супроводжує наше життя всю історію людства, як і будь-яких живих істот. Стрес — це реакція тіла, те, що допомагає вижити, пристосуватися й адаптуватися до ситуації в житті, що весь час змінюється. Життя без стресу неможливе в принципі. Стрес умовно ділиться на позитивний і негативний, але гормональну реакцію тіла він викликає в будь-якому випадку приблизно однакову — виділяються гормони адреналін, норадреналін та кортизол, які — тадам! — працюють як антагоністи (речовини з протилежною та блокуючою дією) одного з гормонів, що відповідають за лактацію – окситоцину, але практично не порушують роботу іншого гормону — пролактину. А між тим, за виробництво молока відповідає саме пролактин, окситоцин ж — за виділення молока з грудей. Тобто безпосередньо сам стрес не впливає на кількість виробленого молока, проте може тимчасово істотно погіршити виділення молока з грудей.

🤱 Але чому ж люди помічали, що після гострих переживань та стресу зменшується кількість молока?

Тому що правильні спостереження, як це часто буває, викликають неправильні висновки.

Спостереження: жінка переживає стрес, дитина починає багато непокоїтися та плакати (що майже завжди трактується як «голодний, мало молока»), в спробі підтвердити це — намагаються зціджувати і закономірно зціджують мало. Висновок — кількість молока зменшилось.

А ось тут вже вмикається ланцюжок дій, від яких тепер в реальності кількість молока зменшується:

  • ➡ мама переживає стрес 👇
  • ➡ молоко гірше відділяється 👇
  • ➡ мама нервує, дитина «зчитує» мамині емоції і почуття 👇
  • ➡ дитина поводиться неспокійно 👇
  • ➡ мама «перевіряє кількість молока зціджуванням» 👇
  • ➡ приходить до висновку, що молока мало 👇
  • ➡ дає пляшку, «заспокоює» малюка соскою 👇
  • ➡ дитина менше смокче груди 👇
  • ➡ груди отримують невірний запит на зменшення кількості молока 👇
  • ➡ виробляють молока менше.

🤱  Тобто стає зрозумілим, що кількість молока зменшується не від стресу як такого, а від неправильних дій після нього!

🤱  Логічно випливає, що робити, щоб цього не сталося: піклуватися про маму — заспокоїти, дати теплого пиття, смачної їжі, зробити розслаблюючий масаж, прийняти душ або ванну (краще це зробити разом з дитиною), разом з дитиною усамітнитися десь, або залягти в ліжко, торкатися, гладити, нюхати її … Куди подінеться окситоцин, з’явиться! І молоко потече, і дитина заспокоїться, і нікуди не дінеться стимуляція і молоко.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»