Міф про ГВ №2: «Всім боляче спочатку, потерпи заради дитини («тижмати»)»


Photo: Evgenia Vishnya

? Всі, хто давно мене знають, в курсі, наскільки я люблю тему МІФІВ про грудне вигодовування. Тому я задумала написати цикл статей про це. Задумано — зроблено!

? Отже, міф 2: «Всім боляче спочатку, потерпи заради дитини («тижмати»)»

Факти:

? Біль під час годування – цілком необов’язковий атрибут материнства і вже точно його не потрібно терпіти, а необхідно розбиратися з його причинами. Біль – це сигнал, яким тіло кричить, що відбувається щось неправильне, чого не повинно бути, на що звернути увагу. Так, на жаль, в сучасному суспільстві прийнято не дуже й цінувати материнські зусилля й навіть здоров’я (і це жахливо несправедливо та є проявом дискримінації жінок), але ті причини, які призводять до болю, можуть шкодити не тільки здоров’ю матері, але й дитині теж. Наприклад, коли дитина неправильно прикладена, вона не тільки заподіює біль матері та травмує груди, але й смокче неефективно, тобто отримує молока набагато менше, ніж потребує. Така неповноцінна стимуляція призводить до зниження кількості молока – звідси все сильніше знижуються прибавки у вазі … тоді виходить, що своїм терпінням та жертовністю ми можемо нанести шкоду розвитку дитини та її здоров’ю.

 

? Спробуємо розібратися з можливими причинами болю під час годування:

Неправильне прикладання (положення тіла матері, положення тіла дитини). Це найчастіша причина болю в сосках та грудях, але, на щастя, зазвичай вона найлегше вирішується. Необхідно отримати більше інформації про умови, у яких дитина прикладається до грудей вдало та зможе ефективно смоктати – як розташуватися зручно самій, як розташувати дитину по відношенню до тіла мами і грудей, й в більшості випадків біль мине просто в один момент (якщо, звичайно, на той час немає глибоких та серйозних ушкоджень на сосках). Ці моменти незабутні – коли мама плаче вже не від болю, а від щастя, усвідомлюючи, що годувати можна зручно та з задоволенням!

❌ Трохи складніше й довше справлятися з поведінкою дитини біля грудей та занепокоєнням, які також можуть призводити до проблем з глибиною захоплення грудей та травм соска, але за допомогою консультантки з грудного вигодовування й ці питання зазвичай вирішуються – розбираємося з причиною занепокоєння та вчимося справлятися.

Анатомічні особливості будови ротової порожнини дитини (вуздечка під язиком, під верхньою або нижньою губою, високе піднебіння, маленькі щелепи, інші анатомічні особливості або медичні проблеми з боку дитини), пошкодження під час пологів або особливості розвитку або стану, які можуть проявлятися функціональними порушеннями смоктання – спазми, гіпотонії або асиметрія, що може впливати на процес смоктання, його координацію та синхронізацію, кусання, стискання щелеп. Наприклад, навіть при нежитю, коли порушується носове дихання, або дискомфортних відчуттях під час прорізування зубів, дитина може нервувати, крутитися, намагатися відхиляти голову назад, стискати щелепи, відтягувати сосок, що може викликати біль в сосках або навіть їх пошкодження. З цими питаннями може допомогти грамотний лікар – неонатолог, педіатр, іноді дитячий хірург, хірург-стоматолог або лор. Обов’язково звертайтеся до лікаря, якщо біль не минає при виправленні прикладання!

Травми від зціджування – невірна техніка ручного зціджування або неправильне використання молоковідсмоктувача, невдалий підбір розміру воронок, сили зціджування, тривалості та частоти зціджування, або впливу зціджування на вже наявні травми сосків. Ще раз повторюся – використовувати молоковідсмоктувач при різних пошкодженнях сосків не можна! Допомогти навчитися зціджувати при потребі руками м’яко та безболісно, ​​а також підібрати молоковідсмоктувач вам зможе консультантка з грудного вигодовування.

Фізичні та психологічні стани матері, через які може виникати або загострюватися вже наявний біль:

  • ? травми сосків, що виникли з вищеперерахованих та інших причин (тріщини, садна, мозолі);
  • ? шкірні проблеми (дерматози, дерматити, екзематозні та алергічні ураження, псоріаз та інші захворювання й стани шкіри);
  • ? інфікування (бактеріальне, грибкове, вірусне, поєднання перерахованих);
  • ? вазоспазм (особливості функціонування нервової системи, при якій порушується тонус судин та кровообіг в різних ділянках тіла) – проявляється зблідненням соска та різким сильним болем, особливо після годування та при змінах температури;
  • ? закупорки в соску (білі цятки), які, в свою чергу, теж переважно пов’язані з неглибоким захопленням та неефективним смоктанням, й також виявляються в тому числі і сильним болем під час годування;
  • ? гіперлактація, при якій часто виникає біль в переповнених грудях та травми в сосках;
  • ? біль, обумовлений ​​станом хребта, нервової системи та іншими медичними причинами;
  • ? досить багато досліджень підтверджують, що біль в грудях може виникати, підтримуватися та загострюватися в умовах материнської втоми, стресу, тривоги, депресії, а також мати психосоматичну природу. У цих випадках звичайні способи лікування можуть не приносити бажаного результату, але може допомогти психотерапія.

 

? Як ми бачимо, всі ці причини вимагають уваги, ретельного та грамотного аналізу причин, з багатьма з них мами можуть впоратися за допомогою консультантки з грудного вигодовування, а з деякими ми повинні обов’язково звернутися до лікаря.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерело:

ABM Clinical Protocol #26: Persistent Pain with Breastfeeding