Відновлення менструацій під час грудного годування


Зображення: Freepik.com

? Питання про відновлення менструального циклу у жінок після пологів хвилює кожну маму, а навколо менструацій у годуючих мам міфів гуляє більш ніж достатньо. Спробую трохи розвіяти їх в своїй статті.

Час повернення менструального циклу після пологів – дуже індивідуальний та має широкі межі нормальності. В середньому це відбувається в годуючих мам приблизно через 14-15 місяців після народження дитини, в рідкісних випадках місячні можуть прийти і через 40 днів після пологів, а деякі жінки чекають повернення циклу й більше двох років. Також тривалість лактаційної аменореї дуже залежить від інтенсивності грудного вигодовування – якщо годувати дитину на вимогу, до 6 місяців виключно грудьми, без використання замінників материнських грудей (сосок, пустушок, додаткового пиття), а після 6 місяців продовжувати часте годування грудьми – то більше шансів на тривалу відсутність менструацій. Дослідження показують, що чим триваліша відсутність менструацій, тим позитивніше це позначається на жіночому здоров’ї (наприклад, значно знижується ризик такого серйозного захворювання, як ендометріоз), також дозволяє відсунути виникнення нової вагітності на більш пізній термін, що дозволяє краще відновитися материнському організму після вагітності та пологів. ВООЗ вважає оптимальною перерву між вагітностями не менше принаймні 2-3 років.

? Перший час після повернення менструальний цикл може бути не дуже регулярним, що теж залежить від інтенсивності годування в цей час. Наприклад, цикл повернувся, але через кілька місяців дитина трохи захворіла, або ріжуться зуби, прикладання істотно почастішали – й місячні знову тимчасово зникли (природно, що це може означати й настання вагітності, тому надійна контрацепція та консультація лікаря не завадять). Такі коливання циклу також є нормальними.

? Разом з тим, необхідно знати, що фертильність (плідність) жінки відновлюється найчастіше до закінчення грудного вигодовування, а перша овуляція трапляється до першої менструації. Тобто, з одного боку, не варто повністю покладатися на розповіді бабусь «поки годуєш, не завагітнієш» (хоча метод ЛАМ – лактаційної аменореї – при дотриманні основних правил є досить надійним, але не абсолютним, звичайно, тому краще потурбуватися надійною контрацепцією, якщо повторна вагітність не входить у ваші плани), а з іншого боку, зовсім не обов’язково припиняти грудне вигодовування, щоб бажана вагітність настала. Велика кількість діток-щорічок, яких мами годують тандемом – тому є дуже яскравим доказом 🙂

? Що ж відбувається з грудним вигодовуванням, коли відновлюється цикл? Найчастіше – абсолютно нічого не відбувається, годування триває, як і раніше 🙂

? А як же страшні розповіді про зникнення та зменшення кількості молока, зміну його смаку настільки, що дитина відмовляється від грудей? А як же страшні гормони в материнському молоці? Тут можу лише сказати, що коливання кількості та смаку молока відбуваються просто щодня протягом усіх місяців та років годування грудьми, і діти чудово звикають до цієї особливості функціонування улюблених грудей. А якщо якогось дня малюк раптом з’їсть менше молока (мама хворіє, або зайнята більше, або втомилася чи нервує) – то в наступні дні він це прекрасно компенсує більш частими прикладаннями. До речі, підвищена «примхливість» дітей під час менструації та висіння на грудях швидше пов’язані не з кількістю молока, а зі змінами психоемоційного стану мами в цей час. Що стосується гормонів, то такі коливання є нормальними та фізіологічними. При тому кількість гормонів при відновленні циклу не йде в жодне порівняння з рівнями материнських гормонів у вагітність та під час пологів, і вони теж потрапляють до малюка через плаценту – адже це нормально й точно не шкодить здоров’ю дитини.

? У деяких мам, коли поновлюється цикл, груди та соски в деякі періоди можуть стати більш чутливими, а смоктання може бути болючим, особливо за кілька днів до та в перші дні менструації. Також в окремих випадках те ж саме може відбуватися під час овуляції. Допомога тут може бути дуже простою – дбати про свій стан, достатньо пити та їсти, відпочивати й уважно стежити за якістю прикладання до грудей.

❤ Бережіть себе!

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування

 

Джерела:

History of breast feeding and risk of incident endometriosis: prospective cohort study BMJ 2017

Breastfeeding and Fertility By Kelly Bonyata, BS, IBCLC

Breast-feeding and post-partum amenorrhoea in Indonesia, Jones RE, 1989

Lactational amenorrhoea method of contraception: An in-depth study of awareness, knowledge and practice by breast feeding mothers with unintended pregnancies, Chris E. Ekpenyong, Nyebuk E. Daniel, Anthony Fidelis Uwah, Ette Okon Ettebong and John O. Ibu, 2012