Якщо захворіла мама, яка годує грудьми


Photo: Oksana Shufrych

🤱 Мами, які годують грудьми — такі ж живі люди, як і всі інші, й звичайно ж, за місяці та роки, поки вони годують дитину грудьми, можуть захворіти. Що ж робити тоді, як же бути з грудним вигодовуванням, як вчинити правильно?

🤱 На жаль, досі доводиться чути, що як тільки мама захворіє, або виникне необхідність приймати ліки, необхідно припинити годування грудьми та перевести дитину на суміш на період лікування. При цьому не враховуються ризики відсутності грудного вигодовування та годування штучними сумішами для дитини, ризики для здоров’я мами через раптове переривання годування, а також труднощі з поверненням до грудного вигодовування.

⁠  Так що ж робити, якщо годуюча мама захворіла?

  • 👉 Перше, це звичайно ж, звернутися до грамотного лікаря, який підтримує грудне вигодовування та керується у своїй діяльності доказовими сучасними протоколами, й дотримуватися його рекомендацій. Лікар поставить діагноз та призначить лікування, сумісне з грудним вигодовуванням. Детальніше про те, як визначити, чи сумісні ліки з ГВ, для обговорення з вашим лікарем, описано в цій статті.
  • 👉 Під час хвороби необхідно створити умови для відпочинкупідключити рідних та близьких до домашніх справ, подумати про те, чи дійсно важливо займатися конкретними побутовими обов’язками саме зараз і саме мамі, яка захворіла, також делегувати за можливості необхідні справи та тимчасово скасувати другорядні. Попросити допомоги також і в догляді за дитиною. Якщо дитина зовсім маленька, особливо новонароджена чи до приблизно 3 місяців, дуже важливо залишати її в контакті з мамою (шкіра-до-шкіри), щоб дитина продовжувала отримувати всі переваги такого контакту для несформованого імунітету та розвитку. Якщо малюк вже підріс, то родичі можуть взяти на себе весь необхідний догляд за ним, приносячи мамі для годування грудьми, коли дитина попросить їсти або скучила за мамою. Лягти в ліжко, достатньо відпочивати і спати за можливості — дуже важливі фактори для більш легкого перебігу хвороби та швидкого одужання.
  • 👉 Завжди, але особливо під час респіраторних захворювань, для яких зараз «сезон», виключно важливо досить багато пити та дихати прохолодним свіжим повітрям. Тому необхідно часте провітрювання приміщення й запас улюблених напоїв — найкраще чиста вода комфортної температури. Пити рекомендують не менше 30 мл/кг/добу, але якщо температура підвищена, то бажано більше.
  • 👉 Що стосується годування грудьми, то звичайно ж, його важливо не тільки продовжувати, але й прикладати дитину до грудей навіть частіше, ніж звичайно. Тільки в окремих випадках материнські захворювання змушують перервати або закінчити ГВ. Про сумісність деяких хвороб матері з годуванням ви можете дізнатися на сайті e-lactancia.org
  • 👉 Грудне вигодовування під час хвороби мами забезпечить малюка достатньою кількістю рідини та емоційним комфортом, який допоможе знизити стрес від самого факту хвороби мами, але головне — допоможе отримати захист від збудника хвороби, антитіла, які мама починає виробляти з першого дня контакту з інфекцією, навіть ще до того, як хвороба проявиться, і весь спектр неспецифічних імунних та протиінфекційних факторів грудного молока, таких як інтерферон, лактоферин, лізоцим, більше 200 видів олигосахаридов та інших.
  • 👉 Якщо мова йде про коронавирусну інфекцію, то, згідно рекомендацій ВООЗ, грудне вигодовування необхідно продовжувати, якщо стан мами дозволяє, при дотриманні загальних гігієнічних рекомендацій (таких як використання маски при контакті з дитиною, миття або дезінфекція рук перед годуванням).
  • 👉 Чому ж при хворобі важливо годувати грудьми навіть частіше, ніж зазвичай? За багатьма причинами. Це чинники з боку мами — підвищення ризику застою молока та маститу під час лихоманки, через що необхідно більш часте випорожнення грудей, а з боку дитини — необхідність в більш частому годуванні, тому що малюк завжди відчуває, що відбувається щось незвичайне й тривожне, і потребує більш частого заспокоєння та втіхи, та у підвищенні потреби в рідині та імунних факторах молока при можливому зараження й дитини теж.
  • 👉 Якщо стан хворої мами важкий та необхідна госпіталізація, то необхідно створити всі умови для регулярного зціджування, щоб попередити виникнення застоїв молока та маститу, які можуть значно ускладнити перебіг хвороби. Зціджувати потрібно обидві груди за звичайним для мами режимом, дуже бажано не менше 6-8 разів на добу. Якщо молоко передають дитині й стан мами дозволяє, то бажано зціджувати звичайними обсягами. Якщо мамі важко зціджувати, то потрібно просити допомоги у зціджуванні в медичного персоналу, також можна зціджувати не «повністю», а «до полегшення». Потім, після виписки та возз’єднання з дитиною, можна буде швидко відновити лактацію й колишні обсяги молока. Порадьтеся зі своєю консультанткою з грудного вигодовування щодо вибору режиму та методу зціджування, яке б відповідало саме вашим потребам. Зціджене молоко при можливості можна й потрібно передавати для годування дитини вдома.

 

🤱  Будьте здоровими!

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

Наказ МОЗ України від 20.03.2008 № 149 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років»

Maternal Disease, illness, problem or other Mother´s Conditions

Coronavirus disease (COVID-19): Pregnancy and childbirth 2021 WHO

COVID-19: Current Recommendations at a Glance 2020

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування