Багато молока – чи добре?


Photo: Oksana Shufrych

Питання «Підкажіть, що мені робити, щоб молока було багато» є дуже популярним у практиці консультантки з грудного годування. Всі (ну, майже всі) мами хочуть, щоб молока було багато. Але важливо знати, що молока не треба «багато», його треба рівно стільки, скільки потребує дитина для гарного росту та розвитку, а ось гіперлактація звичайно є набагато більшою проблемою для пари мама/дитина, ніж брак молока.

Для мами – зрозуміло – це значно підвищує ризик маститів, регулярних та серйозних. А ще – весь час дискомфорт від переповнених грудей, постійні підтікання та протікання.

Для дитини – це здуття, захлинання, проблеми зі стільцем, болі під час смоктання, в результаті – порушені стосунки з грудьми. Дитина, в мами якої є надмірна кількість молока та дуже сильний та швидкий потік молока, майже ніколи не може посмоктати для комфорту, заспокоєння, таким чином, під грудьми відчуває не спокій та безпеку, а тривогу, страх захлинання та стрес, тому дуже підвищується ризик відмови від грудей.

⁠ Починати зціджувати (звичайно, всі починають з «потроху ») в ситуації, коли груди переповнюються – це шлях у замкнене коло. Якщо ви починаєте підціджувати – спочатку перед тим, як дати груди, потім змушені вже в перервах… – то молока ще більше приходить наступного разу.

? Що ж робити, якщо у мами справді надмірна кількість молока?

⁠  Ваші дії повинні бути принципово інакші:

  • ? Перше, що треба зробити, це впевнитись, що справа дійсно в надмірній кількості молока. Тому що в перші тижні та місяці годування переповнення грудей може свідчити не про гіперлактацію, а навпаки – про неефективне смоктання дитини  або/чи рідкі годування, і тому погане спорожнення грудей. В такому випадку груди переповнені, підтікають, але дитина отримує замало молока, прибавки у вазі недостатні. Така дитина може багато спати, через це всі думають, що все в порядку, дитина «наїдається». Насправді тут треба налагоджувати нормальну організацію грудного годування, особливо – часте і ефективне смоктання.
  • ? Якщо ж справа дійсно в надмірній кількості молока (і це підтверджується дуже гарним набором ваги), то треба якнайчастіше пропонувати груди, хоч на хвилину, щоб збити потік та не дати грудям переповнитися. Хай будуть трохи наповнені – це якраз допоможе тілу зрозуміти, що треба робити менше молока. При тому бажаний такий режим: два-три рази підряд даємо одну й ту ж грудь (при дуже частих прикладаннях, десь раз на годину). Якщо переповнюється друга, даємо на хвилину-дві. ⁠ Цей метод не можна використовувати при прикладаннях рідше ніж раз на дві години і тоді, коли нема впевненості в гарному наборі ваги.
  • ? В ситуації гіперлактації дуже актуальна робота над правильним прикладанням. Є навіть теорія (і я з нею цілком згодна, вона підтверджується моєю практикою), що іноді гіперлактацію та великий потік тіло спеціально створює у відповідь на неефективне смоктання, щоб дитина все одно отримала свою їжу та мала вище шанси на виживання. Тому в більшості випадків, якщо вдається налагодити справді гарне прикладання, гіперлактація потроху сходить на ні.
  • ? Корисно буде намагатись прикладати дитину в позах, коли їй легше справлятись з потоком – це вертикальні пози та пози, коли дитина зверху на мамі.
  • ? Після прикладання до грудей та між прикладаннями ставимо на груди на декілька хвилин щось холодне (холодне відбите листя капусти, пелюшку, змочену холодною водою, спеціальні холодні гелеві подушечки).
  • ? Можна пити щось холодне маленькими ковтками прямо під час годування – це теж може трохи збити той потік, щоб дитина не захлиналася.
  • ? Додатково можна спробувати пити м’ятний чай чи чай з шавлії, щоб трохи знизити виробництво молока. Багато мам вважають це ефективним, але переконливих доказів немає.

Взагалі, гіперлактацію, коли вона не обумовлена гормональними причинами чи причинами зі здоров’ям жінки (це буває дуже рідко), набагато легше не допустити, ніж з нею боротися… Працювати над зменшенням кількості молока довго та складно. Додатково треба вчитися заспокоювати дитину, коли вона смокче. Дуже ризиковано в ситуації надмірної кількості молока давати соску – це набагато збільшує ризик відмови від грудей. Діти, в мам яких забагато молока, часто смокчуть пальці – це нормально, не треба забирати чи переживати, все налагодиться, коли налагодиться та дозріє лактація.

Лишається тільки чекати – звичайно після 6 місяців все приходить  більш-менш у норму.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Безкоштовна Гаряча лінія з підтримки грудного годування