Чи вистачає дитині молока?


Photo: Oksana Shufrych

? «А давайте зцідімо молоко та подивимося, скільки його у тебе в грудях? Зцідила лише 50 мл? Так у тебе молока мало!»  Знайомо?

Напевно, немає жодної мами, яка б хоч раз не хвилювалася про те, чи вистачає її дитині молока. Адже ми хочемо, щоб наші діти виросли здоровими та гарно розвивалися.

❌ За ознаки нестачі молока приймають і неспокійну поведінку під грудьми (коли дитина плаче та нервує під час годування, відтягує сосок, відвертається від грудей з плачем, а іноді й зовсім не хоче брати груди, чи «занадто» часто просить груди, не «витримує» кількагодинних перерв між годуваннями), і стан самих грудей (перестали наливатися, як раніше; перестали відчуватися «припливи», закінчилися підтікання молока, зціджується мала кількість молока або не зціджується нічого, тече при цьому не струмками, а краплями… Всілякі «перевірки» (як «запропонували дитині після грудей ще суміш у пляшці, а дитина її всю випила», або «спробували зважити дитину до та після годування та відняти різницю»), які здаються такими логічними, але лише додають тривоги

Як точно визначити, що дитині молока вистачає?

✅ Насправді об’єктивних ознак того, що малюк отримує молока достатньо, лише дві.

  1. ? Коли дитина отримує достатньо харчування, вона добре росте та розвивається. Всесвітньою організацією охорони здоров’я та міністерствами охорони здоров’я різних країн прийнято сучасні норми набору ваги, росту та розвитку дитини, з якими можна ознайомитись на сайті ВООЗ та на офіційних сайтах МОЗ різних країн. Найважливішим показником є ​​збільшення у вазі. У середньому в перші місяці життя у нормі діти набирають більше 500 г на місяць. Якщо набір ваги менше, звертають пильную увагу на організацію грудного вигодовування. Якщо прикладання до грудей гарне, дитина смокче ефективно, кількість годувань на добу достатня (не менше 8-12), але вага набирається недостатньо, то необхідно звернутися до лікаря, щоб виключити захворювання дитини, які заважають набирати вагу швидше. Також звертають увагу на гармонійність розвитку дитини, опанування нових навичок.
  2. ? Якщо малюк висмоктує достатньо молока, його тілу вистачає рідини, про що свідчить достатня кількість сечовипускань й відсутність ознак зневоднення. Тому вважається, що у дитини, яка отримує достатньо харчування, за добу виходить понад 6 важких мокрих підгузків. Сеча має бути світло-жовта прозора, неконцентрована, без різкого запаху. У дітей до 4-6 тижнів ще враховують кількість випорожнень, при достатній кількості молока малюк має стілець нормальної консистенції не менше 3-4 разів на добу.

 

Тому, якщо ваша дитина часто смокче груди, з гарними великими ковтками, ви намагаєтеся звертати увагу на перші сигнали до годування та одразу прикладати його до грудей, малюк добре набирає вагу та розвивається за віком, а також добре наповнює підгузки, то ви можете бути впевнені в тому, що молока йому точно вистачає.

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

Наказ МОЗ України від 20.03.2008 № 149 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років»

Infant and Young Child Feeding: Model Chapter for Textbooks for Medical Students and Allied Health Professionals. World Health Organization; 2009

Infant and Young Child Feeding Counselling. An Integrated Course, World Health Organization; UNICEF

Стандарты роста детей (ВОЗ)