Дитина смокче пальчики


Photo: unsplash.com

? Дуже часто в онлайні та очно мами питають про смоктання пальців. Чому дитина це робить? Чи не переросте це в звичку? Що робити? Як відучити? Невже необхідно привчати до пустушки, щоб дитина не смоктала пальці?

 

? Насправді, немає більш природної для дітей речі, ніж знайти свої пальчики та смоктати. Природа не придумала для смоктання нічого, крім грудей … і власних пальчиків. Починають смоктати ручки малюки ще під час життя в животі у мами – смокчуть петлі пуповини, свої пальці. І в цей час ні в кого таке явище тривоги не викликає. Та й зробити з цим ми нічого не змогли б.

 

? Коли маля народжується, то надзвичайно важливо давати на будь-яке бажання смоктати – саме груди. Це необхідно для того, щоб новонароджений отримував достатнє харчування, навчався смоктати груди ефективно, для правильного запиту на виробництво потрібної кількості молока, для якісного та частого спорожнення грудей й профілактики лактостазів. Ручки ж, через незрілість координації, сповивання, наявності одягу в цілому і особливо всяких «рукавичок», залишаються недоступними до пори. Але настає момент, зазвичай ближче до 2-3 місяців, коли дитина покращує координацію рухів, справляється з «доставкою» ручок до рота – і раптово їх виявляє! Починається етап вивчення свого тіла, й починається він саме з рук, пальців. Перший орган, який допомагає дитині вивчати все – рот, пізніше він навчиться вивчати все і за допомогою зору. Це дуже важливий етап розвитку дітей. Поступово малюк, вивчаючи можливості, розуміє, що за допомогою смоктання пальців можна також заспокоюватися в ті моменти, коли з якоїсь причини смоктання грудей є недоступним.

 

? І ось тут криється основна причина того, чому старше покоління так стурбоване цим безневинним, древнім, як світ, явищем – смоктанням пальця. Тому що груди тоді прийнято було давати не на вимогу на будь-які потреби дитини (і їжа, і сон, й заспокоєння …), а тільки на «годування» строго за режимом. Опустимо те, як це позначалося на успішності грудного вигодовування. Але ж бажання смоктати з всіх інших причин нікуди не поділося! Тому й намагалася дитина компенсувати брак смоктання грудей смоктанням рук, пальців, пустушки.

? З’являлася стійка звичка і навіть залежність, тому що коли дитина заспокоюється біля грудей, це формування стосунків з людиною. А коли дитина заспокоюється без прикладання до грудей – то змушена або самозаспокоюватися, і робити це сильно раніше, ніж дозріє, або вчитися формувати відносини з предметами.

 

? Ще є й такий момент, що дитина, яку прикладають до грудей рідко за режимом, відчуває багато стресу з приводу незадоволення її потреб, й тому в неї сильніша потреба в заспокоєнні, яка, знову ж, вимагає смоктання для заспокоєння. Смоктати руки не дають, віднімають, сповивають, корять, лають – від цього стає неспокійно й потрібно якось справлятися … Коло замкнулося.

 

? Якщо у мами багато молока та воно завжди тече сильним потоком, то дітки можуть частіше смоктати пальчики, тому що їм рідко виходить повноцінно заспокоїтися біля грудей – потрібно завжди бути напоготові, щоб ковтати. У такій ситуації потрібно вчитися самій і вчити дитину новим способам заспокоєння з мамою.

 

? Крім того, якщо дитина смокче пальці, то з часом, коли виникнуть нові навички – перевертання зі спини на живіт і назад, повзання, ходіння, цікавість до іграшок, дослідження навколишнього світу – то виявляється, що все це важко робити з руками в роті, тому повільно та поступово смоктання пальців сходить нанівець, за умови достатнього часу та простору для розвитку дитини.

 

? Тому, виходячи з усього перерахованого вище, що ж робити, якщо малюк почав смоктати пальчики?

✅ порадіти, що малюк росте та розвивається, проходить всі необхідні етапи!

✅ кожен раз, коли помічаємо ручки в роті, буде не зайвим запропонувати груди, і навіть у разі, коли молока дуже багато – це зменшить потік молока, маляті буде смоктати більш комфортно

✅ надавати малюкові багато можливостей для розвитку, цікавих занять

✅ вчитися різним способам заспокоєння дитини, забезпечувати багато емоційного та тілесного контакту з малюком

✅ стежити за тим, щоб ручки малюка були чистими.

 

АвторкаМаргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»