Чому трапляються лактостази – найбільш поширені причини


Photo: pixabay.com

Лактостаз (застій молока) – часта проблема у годуючих мам. Більше за те, сам по собі лактостаз є досить неприємним явищем, але важливіше те, що він служить одним з факторів у виникненні маститу. Звичайно, для годуючих мам може бути дуже важливим знати про причини виникнення застоїв молока, щоб по можливості постаратися уникнути їх появи та переходу в мастит.

 

☝️ Першою та головною причиною виникнення лактостазу є неякісне спорожнення грудей, пов’язане з неправильним прикладанням або слабким, неефективним смоктанням (наприклад, коли дитина передчасно народжена, хвора або смокче через накладку, у догляді за дитиною використовуються замінники материнських грудей – соски/пустушки). У разі неправильного прикладання дитини до грудей будь-який інший з чинників, що сприяють виникненню застою, може «вистрілити» та призвести до лактостазу, хоча у самого по собі було б менше ризику стати його причиною. Тому в профілактиці застоїв молока дуже велика увага приділяється навчанню мами і дитини правильного прикладання до грудей.

 

☝️ На другому місці – особливості організації грудного вигодовування. Це годування за режимом, розтягування проміжків між годуваннями, рідкісні прикладання до грудей або пропущені годування, обмеження смоктання по частоті і тривалості, та ті випадки, коли дитина починає спати всю ніч. Тому всі офіційні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, національних Міністерств охорони здоров’я, Академії медицини грудного вигодовування містять норму про необмеження прикладань до грудей ні за частотою, ні за тривалістю, тобто про годування на сигнали дитини про готовність до прикладання до грудей. До цього пункту можна віднести й випадки, коли дитина чи мама надають перевагу одній груді перед іншою, а друга залишається менш затребуваною, і коли через використання сосок/пустушок смоктання грудей заміняється пустим смоктанням.

 

☝️ Наступна, важлива і часта причина, яка пов’язана з першою, це хронічна мікротравма соска з утворенням перешкоди для виходу молока – закупорки, мозолі або пухирці з молоком (так звані «білі точки»). В цьому випадку об’єднуються погане спорожнення грудей через недостатню ефективність смоктання при неправильному прикладанні до грудей та створення труднощів з виходом молока, що й дає більш часте виникнення лактостазів.

☝️ При надлишку молока застої зустрічаються набагато частіше, тому дуже важливо дотримуватися основних правил грудного вигодовування та утримуватися від дій, що викликають надмірну лактацію (наприклад, від регулярних зціджувань, розціджування «приходу молока»). Дуже часто лактостази трапляються при відлученні від грудей, коли темп відлучення виявляється занадто швидким для того, щоб груди встигли пристосуватися.

☝️ Також досить частою причиною для лактостазу є тиск на груди (тісний або погано підібраний бюстгальтер, автомобільний ремінь безпеки, незручний одяг, занадто щільно зав’язаний слінг або лямка ерго-рюкзака, поза під час сну на животі або коли притискаються груди …) або різкий локальний сильний тиск або удар (дитина випадково невдало вдарила, або травма грудей, наприклад, під час жорсткого болючого масажу чи розціджування).

☝️ Зустрічається іноді також застої молока, які пов’язані з тимчасовим зменшенням або зміною смоктання в період хвороби дитини або мами.

☝️ Не можна не згадати про таку причину для лактостаз, як материнський стрес і втому. Швидше за все, вони пов’язані з тим, що гормони стресу викликають, по-перше, спазм гладкої мускулатури (в тому числі і навколо молочних протоків, що звужує їх), а по-друге, конкурують з гормоном, що полегшує витікання молока з грудей – окситоцином, що блокує його роботу. Все це дуже ускладнює виведення молока з грудей та їхнє спорожнення, що й може призвести до лактостазу.

☝️ Зустрічаються й інші, менш очевидні та доведені причини лактостаз. Тому кожен раз, коли трапляється застій молока, а тим більше якщо вони повторюються, необхідно якомога точніше визначити причину того, що сталося, щоб з найбільшою ймовірністю попередити наступ такої проблеми в майбутньому. Якщо ви не можете зрозуміти, що викликало лактостаз у вас, вам може допомогти у цьому розібратися наша консультантка з грудного вигодовування, телефонуйте або пишіть:

Гаряча лінія Громадської організації «Життя Родини»

viber +38 (093) 182-20-70, +38 (067) 182-20- 70

 

АвторкаМаргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

ABM Clinical Protocol #4: Mastitis, Revised March 2014, Lisa H. Amir and The Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee

Мастит. Причины и ведение. ©  Всемирная Организация Здравоохранения, Женева, 2000