Відмова від грудей у 7-10 місяців


Photo: Oksana Shufrych

Консультантки з грудного вигодовування часто стикаються з питаннями мам про ситуації, коли малюки у віці приблизно 7-10 місяців відмовляються смоктати груди вдень, віддаючи перевагу продуктам прикорму та залишаючи прикладання тільки уві сні та вночі, або навіть зовсім відмовляючись від грудей. Часто родичі або навіть мами говорять про це, як «він виріс й самовідлучився, перестав потребувати грудей».

? Але чи це так?

Звичайно ж, це не має відношення до самовідлучення, коли дитина, виростаючи та дозріваючи, поступово навчається задовільняти свої потреби без грудей та, відповідно, все рідше потребувати прикладання, таким чином плавно закінчуючи годування. Але трапляється це зазвичай значно пізніше, після двох років щонайменше.

? Що ж відбувається у 7-10 місяців?

А відбувається відмова від грудей (найчастіше – на користь прикорму та смоктання пустушки). Якщо прикорм вводиться ⤵️

❌ надто активними темпами,

❌ із заміною годування грудьми,

❌ й особливо у поєднанні з наявністю пустушки, яка використовується для заспокоєння та для засинання, то дуже скоро в житті дитини просто не залишається місця для грудей. Ще деякий час малюки намагаються компенсувати відсутність грудного вигодовування вночі (коли сильніше проявляється інстинктивна поведінка, тому що в цьому віці смоктання грудей та власне грудне молоко ще є надзвичайно важливим для настільки маленької дитини), потім замінюють це смоктанням пустушки, що зовсім позбавляє дитину грудного молока та загалом грудного вигодовування.

⁠ Що ж можна порадити, щоб виправити ситуацію?

  • ? Отримати додаткову інформацію про нормальне, фізіологічне введення прикорму, наприклад, прослухати вебінар «Прикорм без зайвого клопоту» або пройти курс «Прикорм – легко!». Багато інформації про прикорм міститься у Наказі МОЗУ №149 та відповідних документах ВООЗ та ЮНІСЕФ.
  • ? Привести прикорм у відповідність до вікових фізіологічних норм, пам’ятаючи про те, що до року прикорм має більше ознайомлювальне значення, енергетичним він має стати після року. Не замінювати прикормом прикладання до грудей, пропонувати груди до того, як дати прикорм, та після того, як дитина поїла.
  • ? Почати пропонувати груди дитині протягом дня на будь-яке занепокоєння, не чекати плачу дитини, пропонувати також у спокійному стані, коли дитина задоволена. Але не наполягати на прикладанні до грудей, не змушувати брати груди. Ця тактика буде успішнішою, якщо зменшити використання пустушки та надалі відмовитися від неї. Допомагають зменшити напругу й занепокоєння під час прикладання тиша та затемнення в кімнаті, «білий шум» (звук фену, шипіння, «чччч…шшш…», запис шуму моря, вітру, лісу чи інших заспокійливих природніх звуків, спеціальні додатки на смартфоні) та колисання (наприклад, прикладення до грудей на гімнастичному м’ячі-фітболі, погойдуючись стоячи або під час ходьби).
  • ? Пропонувати дитині більше контакту, більше тримати на руках, краще в максимальному шкірному контакті (бути роздягненими мамі та дитині, просто багато торкатися та притулятися, гладити дитину по шкірі, під одягом), бути поряд під час усіх снів дитини (і вдень, і нічний сумісний сон). Також добре зазвичай допомагає налагодити контакт спільне купання.
  • ? Намагатися уникати будь-яких стресових ситуацій для дитини, неприємних процедур, великої кількості людей та великої кількості вражень, зменшити денні активності, більше часу проводити у прямому контакті та близькості з дитиною.

У більшості випадків, якщо звертати увагу на перші ознаки зміни поведінки під грудьми і ставлення до грудей та діяти за пропонованим планом, то до малюків швидко повертається їхнє природне бажання прикладатися до грудей, й грудне вигодовування триває далі, як цього потребує дитина ще тривалий час…

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

Наказ МОЗ України від 20.03.2008 р.  № 149 «Клінічний протокол медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років»

Guiding Principles for Complementary Feeding of the Breastfed Child (Керівні принципи для Прикорму для дітей на ГВ) РАНО ВООЗ 2003

Питание детей грудного и раннего возраста 16 июля ВОЗ 2017 г.