Догодовування зцідженим молоком


Photo: Oksana Shufrych

Нерідко зустрічається ситуація, коли немає можливості дати дитині груди (наприклад, мама відлучилася), або необхідне догодовування. І тоді першим вибором стає зціджене мамине молоко. З чого краще нагодувати дитину, ми вже обговорювали раніше.

? Тепер розповімо, як правильно зберігати та використовувати зціджене молоко.

✅ Почнемо з того, що чим менше різних маніпуляцій буде проводитися зі зцідженим молоком, тим більше корисних речовин у ньому збережеться й тим менше ризику виникне при його використанні. Тобто, якщо зцідити в ту саму чисту склянку, з якої й нагодуємо дитину, накриємо її кришечкою, щоб у неї нічого не потрапило, при цьому не охолоджуватимемо її та, відповідно, потім не будемо нагрівати – то склад молока майже не зміниться.

✅ Ємність для зберігання зцідженого грудного молока повинна бути просто чисто вимитою, стерилізувати її для здорового немовляти немає необхідності. Використовуйте для зберігання зцідженого молока ємності зі скла або безпечного харчового пластику (переважно спеціальні контейнери або мішки для зцідженого молока). Обов’язково позначте дату та час зціджування на контейнері.

✅ При кімнатній температурі при 16-29°С зціджене молоко може зберігатись до 4 годин, а в дуже чистих умовах у накритій тарі – до 8 годин. Таким чином, якщо вам необхідно відлучитися або догодувати дитину протягом дня, достатньо вранці зцідити необхідну кількість і поставити в кімнаті. Молоко, що зберігалося при кімнатній температурі, гріти не потрібно, можна просто так дати дитині. У дітей бувають різні бажання та потреби, іноді діти не хочуть пити не зігріте молоко, але якщо погоджуються на молоко кімнатної температури, краще не зігрівати.

✅ Якщо немає можливості зцідити повну порцію за один раз (нагадуємо, що кількість зцідженого молока не є показником кількості молока у мами!), можна зливати між собою порції однієї температури, бажано охолоджене та щоб між зціджуваннями різних порцій пройшло менше 24 годин.

✅ Якщо є потреба довше зберігати молоко, то охолоджене в холодильнику молоко може зберігатися там за нормальної температури близько 4°С оптимально 4 дні, а в дуже чистих умовах до 8 днів. При цьому бажано, щоб закрита ємність із молоком стояла у глибині холодильника, на середній полиці, не на дверцятах. Перед вживанням молоко, яке стояло в холодильнику, необхідно зігріти приблизно від кімнатної температури до температури тіла, помістивши контейнер з молоком у велику ємність з теплою водою або під струмінь з теплою водою, обережно помішуючи. ❌ Гріти чи розморожувати зціджене молоко у мікрохвильовій печі не можна! Зігріте до температури тіла молоко небажано зберігати більше 2 годин.

✅ Якщо для регулярного годування (наприклад, коли мама виходить на роботу або навчання) або догодовування використовується заморожене молоко, то терміни його зберігання в замороженому вигляді становлять при температурі менше -4°С від оптимальних 6 місяців зберігання до допустимих 12 місяців. Але зазвичай і при більш тривалому зберіганні в хороших умовах (морозилка глибокої заморозки з температурою -18 ° С і менше) з молоком нічого поганого не відбувається, і воно придатне для годування. Розморожувати молоко можна або у холодильнику 24 години, а потім зігріти описаним вище способом, або відразу замороженим поміщаючи контейнер у теплу воду та помішуючи.

✅ Молоко, яке було зігріте та дано дитині, але малюк не допив протягом 1-2 годин, далі використовувати та зберігати не рекомендується, тому дуже важливо залишати мінімальні необхідні для дітей відповідного віку порції. Зазвичай для дитини до місяця достатньо залишити порцію в 50-60 мл, а для дитини від 1 до 6 місяців – не більше 90-120 мл. Краще мати кілька маленьких порцій, і розморожувати/розігріти наступну у разі потреби, ніж виливати «зайве» молоко із занадто великої розігрітої порції.

❌ Ніколи не заморожуйте розморожене молоко повторно!

 

Авторка — Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»

 

Джерела:

ABM Clinical Protocol #8: Human Milk Storage Information for Home Use for Full-Term Infants, Revised 2017

Proper Storage and Preparation of Breast Milk, CDC, last reviewed: December 3, 2019