Асиметрія грудей при годуванні


Photo: unsplash.com

? Нема таємниці в тому, що наші тіла зазвичай бувають неідеально симетричними. Це створює нашу неповторну унікальність та особливість. Але, коли жінка годує грудьми, асиметрія молочних залоз може викликати тривогу у деяких мам.

? Чому ж виникає таке явище, що одна грудь стає явно більша за іншу і/або вони виробляють істотно різні кількості молока?

✅ По-перше, це може статися через анатомічну різницю в кількості залозистої тканини та ступеню її розвитку. Особливо різниця стає помітна, коли залоза починає розвиватися та працювати під час вагітності й лактації. Зазвичай така ситуація ніяк не відображається на успішності грудного вигодовування, обидві груди працюють у міру своїх можливостей, і більша бере на себе компенсацію недостатньої роботи меншої. Дитина пристосовується до різниці, обирає кожен раз, яку смоктати, в залежності від своїх потреб на даний момент. Іноді в таких випадках в перші 6 місяців, коли дуже важлива саме кількість харчування для швидкого росту та розвитку, малюки більше хочуть прикладатися до тої залози, що дає більше молока, але, коли діти підростають та змінюють пріоритети в потребах, починають більше любити ту, яку смоктати спокійніше, особливо навколо снів. Природно, більш затребувана грудь відчуває більшу стимуляцію й різниця в розмірах стає ще більш помітною. Після завершення періоду грудного вигодовування різниця в розмірі обох грудей поступово згладжується, іноді повністю.

✅  По-друге, така ситуація може виникнути в разі функціональної різниці в стимуляції лактації як на початку годування, так і пізніше.

Наприклад, новонароджений може не хотіти смоктати одну грудь або робить це гірше тому, що його не приклали до однієї з грудей в пологовій залі при першому прикладанні (і тому малюк сприймає іншу, до якої приклали, як «нормальну», «робочу», а з цією – «щось не так»), або, навпаки, може відчувати негативні почуття і протестувати проти прикладання до груді, яку змушували смоктати силою, не чекаючи ознак готовності до смоктання грудей.

? Дитина може віддавати перевагу одній груді перед іншою через негативний досвід, отриманий і в процесі подальшого життя. Наприклад, якщо йому було боляче смоктати в якийсь момент під час прикладання, або злякався чогось (багато дітей лякаються, наприклад, коли захлинаються від сильного потоку молока). Деякий час малюк може з недовірою ставитися до тієї груді та смоктати без бажання, що позначається на її роботі.

? Також трапляється, що різну стимуляцію молочні залози отримують, тому що мамі зручніше годувати з якоїсь однієї сторони. Ще однією причиною може служити тимчасове зниження лактації після застою або маститу в одній з грудей, яке закріпилося за цей час через звичку догодовувати з «здорової» груді.

? Іногда ситуація настільки загострюється, що жінки приходять до годування тільки однією груддю. В цілому, вважається, що нічого страшного у не однаковому виробленні молока немає, крім естетичних нюансів через помітну різницю у розмірах. Але в останні кілька років вчені провели кілька досліджень, які показують, що «непрацююча» грудь частіше, ніж та, що активно використовується, стикається з негативними змінами в її здоров’ї. Що тут причина, а що – наслідок, ще належить розібратися, але знання цієї обставини мотивує нас уважніше ставитися до вирівнювання стимуляції та роботи обох молочних залоз, наскільки це можливо в конкретній ситуації.

? Що може допомогти вирівняти функцію та розмір грудей?

✅  пропонувати «меншу» грудь частіше, починати та закінчувати нею кожне годування, пропонувати її в проміжках, на заспокоєння та за різними цьогочасними потребами;

 давати цю грудь «навколо снів», тобто на засинання, уві сні та на прокидання;

✅  щоб дитина погоджувалася смоктати «нелюбиму» грудь, використовувати всі методи заспокоєння під час прикладання (колисання, прикладання у русі, в слінгу, шипіння, спів, заспокійливі звуки, «білий шум» …);

✅  прикладати до менш улюбленої груді в сонному стані буває дуже ефективно;

✅  використовувати пози для годування, які дещо дезорієнтують дитину щодо того, біля якої з грудей вона знаходиться (наприклад, з-під руки, годування з верхньої груді лежачи на боці), або пози, в яких включається інстинктивна поведінка дитини – біологічне годування (мама напівлежачи на спині, маля зверху на неї живіт-до-живота), вертикальні пози для годування.

? Частіше за все мамам виходить більш-менш успішно відновити подібну лактацію в обох молочних залозах та рівномірно позитивне ставлення дитини до смоктання з усіх боків, що призводить до вирівнювання й їхнього розміру. Чим молодша дитина та чим менше часу минуло з моменту виникнення різниці в розмірі, тим успішніша звичайно ця робота.

 

АвторкаМаргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування, керівниця ГО «Життя Родини»