8. В місяць зважили дитину і виявилося, що він набрав зовсім небагато. В мене мало молока?


У 2005 році ВООЗ випустила нові графіки розвитку дітей, які ґрунтуються на дослідженнях зростання дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні. Вони не схожі на ті, що використовувалися раніше, тому що в той час більше враховувалися особливості росту дітей на штучному вигодовуванні. Згідно з новими нормами, діти можуть набирати вагу різними темпами, норми коливаються в досить широких межах, й нормальним в перші місяці життя вважається набір від 500 г в місяць (125 г на тиждень) до 2 кг на місяць (500 г на тиждень). Якщо педіатр засновує свої очікування на старих даних, то необхідно уточнити, скільки це – «зовсім небагато». Крім того, далеко не завжди невеликий набір ваги спричинений саме нестачею молока в мами – насправді це просто виключно рідкісний випадок – коли мама не виробляє достатньої кількості молока. Найчастіше такі ситуації трапляються, коли з якихось причин дитина не може добути необхідної їй кількості молока. Найбільш розповсюдженими причинами є:

  • неправильне прикладання дитини до грудей, коли смоктання не є ефективним (коротка під’язикова вуздечка, використання пляшки для догодовування або допоювання, використання пустушки, невдала поза для годування, проблеми зі смоктанням дитини, пов’язані з травмуванням під час пологів)
  • обмеження частоти і/або тривалості годувань, використання пустушки, тривалі прогулянки, тривалий окремий від мами сон
  • допоювання іншими рідинами, крім грудного молока (вода, чаї, тощо)

Іноді вага дитини набирається недостатньо навіть при нормальній кількості отриманого молока, частіше за все це пов’язано з великими енергетичними витратами дитини (підвищена фізична активність – нові навички, масаж, гімнастика, плавання, та стрес, пов’язаний або не пов’язаний з ними), іноді зумовлено індивідуальними особливостями розвитку, здоров’я або конституції дитини, тому консультація грамотного педіатра в таких випадках дуже бажана.

Джерела:

Стандарти росту дітей (ВООЗ)

Наказ МОЗ України від 20.03.2008 № 149 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років»

Документ ВООЗ «Харчування дітей грудного та раннього віку» 16.02.2018, © Всесвітня організація охорони здоров’я, 2018 р.