4. Чи правда, що після кесаревого розтину я не зможу годувати грудьми?


Ні, це міф родом з тих часів, коли після оперативних пологів не давали новонароджених годувати як мінімум кілька діб, в той час ніяк не підтримували жінок, надаючи інформацію по початку і підтримці лактації, а також не надавали допомоги у практичному навчанні матері і дитини основам грудного вигодовування. За сучасними уявленнями, які вже міцно увійшли в документи ВООЗ і протоколи МОЗ практично всіх країн, початок грудного вигодовування і його підтримка в подальшому мало відрізняється від нього ж після нормальних пологів. Згідно з протоколом «Кесарів розтин», при операції кесаревого розтину під регіональною анестезією (епідуральна анестезія) шкірний контакт протягом 2-х годин і перше прикладання до грудей здійснюються, як й після звичайних вагінальних пологів, безпосередньо після народження дитини, при загальній анестезії (наркоз) – шкірний контакт здійснюється з батьком дитини або іншим членом сім’ї, а перше прикладання до грудей – безпосередньо після виходу мами з наркозу. Далі надається допомога мамі в годуванні дитини на вимогу та догляді за ним. Таким чином, можна уникнути необхідності в підтримці лактації у відсутності смоктання дитини (зціджуваннях) та годування дитини штучними сумішами (в тому числі й використання для цього пляшок з сосками), та досягти такої ж стимуляції лактації, як і в звичайних умовах.

Джерела:

«Захист, сприяння та підтримка грудного вигодовування в установах, що надають послуги у зв’язку з вагітністю та пологами та новонародженим» Повний набір рекомендацій * Рекомендації ВООЗ © Всесвітня організація охорони здоров’я, 2017 р.

Наказ МОЗ України від 27.12.2011 № 977 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 15.12.2003 року №582 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги» з розділом «Кесарів розтин»