10. Вночі прийшло молоко, груди стали тверді та гарячі, якщо натиснути на сосок, виходить молоко. Малюк смокче, і після смоктання мені трохи легше, але груди м’якшими не стають. Що мені робити?


Зазвичай з 3 по 6 добу, коли приходить молоко, як правило, груди можуть стати сильно наповненими, або навіть набрякати та нагрубати (ставати твердими, гарячими, блискучими, досить болючими). Але, якщо молоко добре відділяється, то такий стан не є проблемою і зазвичай проходить протягом доби. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, ефективне ведення наповнення грудей в разі приходу молока полягає в наступному:

  •  Необхідно допомогти матері в покращенні прикладання немовляти до грудей з метою полегшення виведення молока та профілактики пошкодження сосків, правильне прикладання – основа ефективного виведення молока з грудей.
  •  Мати слід заохочувати годувати свою дитину грудьми так часто і так довго, як цього хоче немовля, без обмежень, в разі приходу молока після пологів – будити дитину для годування, якщо вона спить надто довго (для профілактики застою молока).
  •  Якщо смоктання немовляти не дозволяє в достатній мірі полегшити наповнення або нагрубання грудей, або якщо внаслідок розтягування сосок настільки плаский, що немовляті важко прикладатися до грудей, мати повинна зцідити трохи молока з грудей. Необхідно зцідити обсяг молока, достатній для полегшення відчуття переповнення, щоб пом’якшити груди і ареолу, позбутися почуття дискомфорту і дозволити дитині прикластися до грудей та ефективно смоктати.
  •  Зціджувати молоко краще і дбайливіше всього ручним методом, для цього потрібно, щоб хтось показав ефективні рухи. Зціджування ні в якому разі не повинно завдавати болю.
  •  Допомагає полегшити стан і прибрати зайвий набряк тканин, що перешкоджає хорошому відтоку молока, м’який дбайливий лімфодренажний масаж, при якому легкі рухи спрямовані від соска в бік розташування лімфатичних вузлів та нетривале використання холоду на ущільнені місця після прикладання до грудей декілька разів на добу.
  •  Через один або два дні хворобливий стан має зникнути, а обсяг виробленого молока і потреби немовляти повинні урівноважитися.

Джерела:

Документ ВООЗ «Мастит. Причини і ведення», 2000, Женева

Academy of Breastfeeding Medicine Clinical Protocol #4: Mastitis, Revised March 2014