1. Чула, що треба готувати груди до годування, розтирати грубим рушником та робити інші процедури. Чи є така підготовка правильною?


В жодній сучасній рекомендації нема порад з якогось спеціального готування грудей до годування. Під час вагітності тіло самостійно та фізіологічно готує груди, як і все інше – вирощує залозисту тканину, протоки, готує соски до навантаження (наприклад, зростає кількість антиабразивної речовини меланіну, яке перешкоджає пошкодженню соска під час смоктання). Розтирання рушником, тим більше жорстким, грубим, різноманітні гігієнічні процедури не тільки стирають захисний ліпідний шар, що призводить до висихання, прибирають додаткову кількість меланіну, але і самі по собі ушкоджують тканини грудей і ареоли з соском, що може привести до тріщин вже до початку годування. До того, будь-які маніпуляції з грудьми і сосками, особливо під кінець вагітності, коли матка вже стає чутливою до скорочення, призводять до зростання рівня окситоцину, що підвищує ризик передчасних пологів. Тому найефективнішою підготовкою грудей до годування буде більше дізнатися про причини виникнення тріщин і інших травм соска (особливо про правильне прикладання, яке є  найкращою профілактикою тріщин), інформації про правила успішного годування грудьми та дотримання найпростіших гігієнічних норм.

Джерела:
«Найбільш поширеною причиною болю і травми сосків є неправильне прикладання до грудей (177).» (Документ ВООЗ «Мастит. Причини і ведення», 2000, Женева)

Woolridge MW. The aetiology of sore nipples. Midwifery, 1986